btbilgi

Bildiğimiz gibi Google Play resmi Android uygulama mağazasıdır. Aynı Apple’ın App Store mağazasında yaptığı gibi, burada yer alan mobil uygulamalar da Google tarafından kontrolden geçirilmekte. Resmi mağazadan indirilen uygulamalar firmanın Google Mobile Services (GMS) altyapısına uyumlu şekilde tasarlanmakta ve güvenlikleri büyük ölçüde onaylanmakta. Fakat APKPure gibi bazı üçüncü parti Android uygulama mağazaları da var.

Bir Android uygulama geliştiricisinin resmi Google Play mağazası dışında bir yerden ürününü dağıtmasının bazı sebepleri var. Birincisi Android ucu açık bir işletim sistemi, yani üzerinde değişiklikler ve modifikasyonlar yapılabiliyor. Resmi mağaza dışında elde edilen bazı uygulamalar kulanıcılara bu türden özgürlükler sunmakta. Bazı uygulama üreticileri ise platformda bağımsız olmak istedikleri için GMS kitaplıklarından kaçınıyorlar.

Bu sebeplerle Google Play’in çeşitli alternatifleri oluşturulmuş durumda. Bunların birçoğunun Çin kökenli olduğunu ve aralarında kötü niyetli yazılımlar yayanları bulunduğunu daha önceden haber yapmıştık. Bunlara en popüler alternatif Android uygulama mağazalarından olan APKPure da katıldı. Kaspersky araştırmacılarının verdiği bilgiye göre APKPure’da mobil cihazlara Truva atları yüklemekte kullanılan zararlı yazılımlar buluduğu keşfedilmiş.

Her ne kadar APKPure’un kurucuları mağazadaki uygulamaların hepsinin temiz olduğunu ve Google tarafından tarandığını söylese de, araştırmaların sonucu öyle olmadığını kanıtlamış. Mağazanın kendi uygulamasının 3.17.18 sürümünde yer alan entegre bir reklam gösterici kod, cihazlara Truva atı yazılımı bırakabilmekte. Keşfedilen Truva atı bir kez bulaşınca cihazın kilit ekranında reklam gösterebiliyor, web tarayıcılarında sekme açabiliyor, cihaz bilgilerini toplayabiliyor ve hatta cihaza başka kötü niyetli yazılımların indirilmesini de sağlayabiliyor.

Güvenlik firması bulgularını 8 Nisan tarihinde APKPure ile paylaştığını aktarmakta. Verilen cevapta bir güncelleme üzerine çalışıldığı belirtilmiş, kısa bir süre sonra da APKPure’un 3.17.19 sürümü kullanıcılara sunulmuş. Uzmanlar her zaman olduğu gibi Android uygulamalarının sadece Google Play resmi mağazasından indirilmesi gerektiğini hatırlatıyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.