btbilgi

Dünyaca ünlü dron teknolojileri firması DJI, Çin sosyal medyasında yayımladığı bir mesajla takipçilerini şaşırttı. Firmanın verdiği önemli haber beklediğimiz gibi yeni bir uçan dron değil. Firma yeni duyurduğu ‘DJI Automotive’ markası ile otonom araçlara doğru adım attığını söylüyor.

Reuters bu konuyla ilgili 2021’in Ocak ayında bir haber yayımlamıştı. Söylentiler Çinli DJI Technology Co firmasının otonom arabalara sensörler üretmek amacıyla bir mühendislik ekibi oluşturduğu yönündeydi. Verilen bilgiye göre bu ekip araç elektroniği, otonom sürüş ve otomobil yazılımı konularında uzmanlardan oluşacaktı. Firmanın yeni açıklaması bu söylentilerin doğru olduğunu kanıtlamış durumda.

Drone Industry Insights’ın raporları DJI’ın küresel dron pazarının yüzde 70’inden fazlasına hakim olduğunu söylüyor. Firmanın dronları marketlerde bulabileceğiniz cinsten basit ve oyuncak amaçlı ürünler değil. Oyuncak olarak kullanılabilecek ürünlerden tam profesyonel işleri halledebilecek kadar karmaşık özelliklere sahip dronlar üretiyorlar. Ve bu ileri teknoloji barındıran dronların hepsi çoklu sensör sistemleri içermekte.

South China Morning Post (SCMP) sitesindeki habere bakılırsa, DJI Automotive bölümü firmanın sensör konusundaki geniş deneyimlerini alıp otomotiv sektörüne sunacak. Buna göre DJI kendisi araba veya otonom araç yapmayacak. Bu araçları tasarlayan ve üreten şirketlere radar, LIDAR (lazer ile haritalama), kameralar, kızılötesi algılayıcılar ve diğer türden sensörler temin edecekler. Ayrıca bu sistemlerin araçlara entegre edilebilmesi için gerekli yazılım çözümleri de hazırlanacak.

14 bin’den fazla çalışanı olduğu raporlanan DJI, sosyal medyadaki mesajında DJI Automotive’i kısa süre önce ana şirket içinde ayrı bir bölüm olarak taınımlamış. Mesajda yeni bölümün ilk ürünlerinin, gelecek hafta düzenlenecek Şangay Otomobil Fuarı’nda gösterilebileceği yönünde de bilgiler var. 21 ile 28 Nisan tarihleri arasında firmadan gelecek duyuruları bekliyor olacağız.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.