btbilgi

Geçtiğimiz senenin Mart ayında küresel olarak başlayan COVID-19 salgını, tüketici davranışlarının değişmesinde büyük bir etken haline geldi. Dünyanın her yerindeki tüketiciler karantina tedbirlerine uymaya çalışırken, market ürünlerinden bahçe malzemelerine kadar her türlü alışverişlerini e-ticaret yoluyla satın almaya yönlendiler. Yapılan çeşitli araştırmalar, o zamandan beri online alışveriş pazarının büyük adımlar atmış olduğunu gösteriyor.

Küresel finans kurumu Mastercard, salgın dönemindeki ortam ile ilgili topladığı verileri bilgiye dönüştürebilmek için ‘Recovery Insights’ (İyileşme İçgörüsü) girişimini başlatmış. Firmanın analitik ve deney platformlarından, uzun süredir devam eden danışmanlık uygulamalarından ve veri odaklı içgörülerden faydalanan girişimin hazırladığı rapor yayımlandı. Firmanın ağı içindeki faaliyetlerden yola çıkılan araştırma, tüm ödeme türlerinde perakende sektöründeki e-ticaret gelişmelerini ele alıyor.

İyileşme İçgörüsü raporuna bakılırsa, 2020 yılında dünya genelinde perakende sektöründe yapılan e-ticaret harcaması 900 milyar dolar olarak saptanmış. 2019 yılında perakende sektöründe yüzde 14’lük bir harcama yapılırken, 2020’de yapılan harcamaların oranı yüzde 40 daha fazla olmuş.

Tüketicilerin kolayca erişebildiği uluslararası alışveriş seçenekleri sayesinde, ülkeler arasındaki e-ticarete yönelik tüketici harcamaları 2020 yılının Mart ayından 2021 yılının Şubat ayına kadar yıllık yaklaşık yüzde 25-30 oranında artış göstermiş. İtalya ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde yaşayanların, e-ticaret kanallarından ortalama yüzde 33 daha fazla alışveriş yaptığı saptanmış. Bu ülkeleri Rusya ve İngiltere takip ediyor.

Ayrıca raporda COVID-19 döneminde gerçekleşen dijital geçişin yaklaşık yüzde 20-30’unun kalıcı olması beklentisi de dile getirilmekte. E-ticaret içerisinde en küçük paya sahip olan temel perakende sektörlerine tüketicileri daha iyi uyum sağladığı ifade edilmekte. Süpermarketlerdeki online alışveriş artışının yaklaşık yüzde 80’inin kalıcı olacağı tahmin ediliyor.

Online alışveriş pazarında gözlemlenen büyüme, sektörde dijital dönüşümün hızlandığını gösteriyor denilmekte. Dijital dönüşüm coğrafi, ekonomik ve hane halkı farklılıkları ile evrensel ve tutarlı olmasa da, rapor bazı temel genel eğilimleri özetliyor. Kriz öncesinde daha dijital olan ekonomiler (İngiltere ve ABD gibi), yurt içi dijital geçişte, e-ticarette daha az paya sahip olan Arjantin ve Meksika gibi ülkelere göre daha kalıcı görünen daha büyük kazançlar elde etmişler. Asya Pasifik, Kuzey Amerika ve Avrupa, e-ticaretin benimsendiği en güçlü bölgeler olarak raporlanıyor.

Mastercard Baş Ekonomisti ve Mastercard Economics Institute Başkanı Bricklin Dwyer bu dijital dönüşümle ilgili şu notları aktarmış: “Tüketiciler evde kalmak zorundayken, e-ticaret sayesinde paranın dijital yolculuğu hızla devam etti. Dolayısıyla, bu süreçte dijitale öncelik veren ülkeler ve şirketler, en az hasar görenler oldu. Analizimiz, en küçük işletmelerin bile dijitalde kazanç sağladıklarını gösteriyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.