btbilgi

Sanko Fen ve Teknoloji Lisesi’nden verilen bilgiye göre, okulun dokuzuncu sınıf öğrencileri önemli bir projeye imza atmış durumda. Proje, laminer akım yaklaşımı üzerine yapay zekâ teknolojisi ekleyerek Koronavirüsün asansörler içerisinde bulaşma riskini düşüren bir sistemi kapsamakta. Asansör kullananları makine görüşü ile sayarak saptayan sistem, duruma göre havalandırmayı uygun şekilde çalıştırıyor.

Raporda COVID-19’un farklı bulaşma yöntemleri olduğu, fakat bu yöntemler arasında asansör içinde kişiden kişiye hava yolu ile aktarılan ya da havada asılı kalan virüs riskinin genelde göz ardı edildiği aktarılıyor. Bu konuyu ele alan Sanko öğrencileri, havalandırma sistemlerini inceleyerek ortam partikül deneyleri yapmışlar. Asansörlerin içinde kullanılan türbülanslı hava akımının bulaşma riskini artırdığı gözlemlenince, bunu engellemek veya en aza indirebilmek için bir fikir geliştirmişler.

Tasarlanan projede laminer akım sistemi aracılığı ile havada asılı kalan virüsü yere indirilmekte. Laminer akım (laminar flow) mantığı, genelde ameliyathaneler ve biyolojik laboratuvarlardaki havalandırma sistemlerinde uygulanmakta. Bu sistemlerde ‘laminizatör’ denilen havalandırma cihazı ameliyat masasının üzerine monte edilmekte. Cihaz ameliyat masasına doğru laminar (dikey) bir hava akışı sağlıyor. Böylece hava akımı alanı içindeki kalabilecek partikül ve mikroorganizmalar ortamdan uzaklaştırılmakta. Bu da hassas ortamlarda ekstra temizlik sunuyor.

Türk yapımı yapay zekâlı asansör havalandırma sistemi
Kaynak: Sanko Fen ve Teknoloji Lisesi

Projeye eklenen sesli uyarı sistemi ile kişilerin sosyal mesafe ve maske kurallarına uymasına dikkat çekiliyor. Asansör içerisinde bulunan kişi sayısı asansör kapasitesini geçtiği zaman, sistem yolculara uyarı vermekte. Havalandırma sisteminin çalışma hızı da yapay zekâ tarafından tespit edilen kişi sayısıyla düzenlenerek, sistemin enerji tasarrufu yapması mümkün oluyor. Havalandırma sistemi bir kişi bindiğinde daha düşük, iki kişi veya daha fazla kişi bindiğinde daha yüksek kademede otomatik olarak çalışıyor. Bu da fazladan enerji tasarrufu sağlamakta.

Asansöre binenlerin kamera ile saptanması yönteminin, Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na (KVKK) uygun şekilde yapılandırıldığı da vurgulanmış. Asansördeki kişilerin görüntüleri sistem tarafından anlık işleniyor ve herhangi bir yerde depolanmıyor.

‘Yapay Zekâ Destekli Yeni Nesil Asansör Havalandırma Sistemi’ adı verilen projenin dünyada bir başka örneği olmadığı bilgisi verilmekte. Sistemin ekonomik olması dışında sınıflar ya da toplantı salonları gibi toplu ve kalabalık alanlara da uygulanabilmesi söz konusu denilmekte. Proje TÜBİTAK bölge yarışmalarında birincilik elde ederek Türkiye finallerine katılma hakkı kazanmış, ayrıca patentinin alınması için resmi girişimler de başlatılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.