btbilgi

Birkaç gün önce Zoom Yorgunluğu konusunu ele almıştık. İngilizcesi ‘Zoom Fatigue’ olan bu sorun geçtiğimiz sene boyunca yaşadığımız Koronavirüs salgınının direk etkilerinden biri olarak görülüyor. Karantina tedbirleri yüzünden evlerine kapanan insanlar sevdikleri veya iş arkadaşları ile video konferans servisleri üzerinde sıkça iletişime geçmeye başladı. Bunun üzerine öğrenciler online eğitimde de aynı yöntemleri kullandılar. Bunların hepsi geçici olacaktı ama salgın uzun sürünce olması gerekenden fazla kullanıldı.

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Dr. Öğretim Üyesi Aylin Tutgun Ünal, bir raporla aşırı şekilde video sohbet servisi kullanmanın oluşturduğu zararlardan bahsetmekte. Bundan önceki makalede raporu ele almış ve Zoom Yorgunluğu rahatsızlığına yol açan faktörleri konu etmiştik. İnsanlar ister iş veya eğitim amaçlı olsun, video sohbetlerde aşırı dikkat ve yoğunlaşmaya maruz kalıyorlar. Her gün saatler boyunca ekrana fazla odaklanmanın meydana getirdiği problemleri Ünal ayrıntıları ile anlatıyor.

Ünal bu rahatsızlığa karşı alınabilecek önlemlere de raporunda yer vermiş:

  • Zoom görüşmesinden çıkmak gerektiğinde bağlantının kesilmesi tavsiye ediliyor.
  • Sanal toplantılar arasında insanların kendine zaman ayırmaları önemli. Ara verildiğinde farklı birşeyler yapılması önerilmiş. Arkadaşlarla buluşma, dışarı çıkıp hava alma ve hareket etme gibi. İnsanların sanal dünyayı dengelemesi için gerçek dünyada etkileşimlere girmesi gerekmekte.
  • Aralarda dışarı çıkılamıyorsa yoga ya da meditasyon yapmak da bir alternatif olarak verilmiş.
  • Herkesin zor bir dönemden geçtiğinin, ancak bunun sona ereceğinin bilincinde olması önemli denilmekte.
  • Evden çalışanların günlük rutinler belirlemesi ve bunlara sadık kalması önemli bulunuyor.
  • Sanal toplantılarda her zaman görüntülü görüşme yapılması zorunlu olmayabilir. Görüntülü görüşmeye ihtiyaç duyulup duyulmadığı ya da katılımcıların kameralarını açmalarının gerekip gerekmediği konusunda önceden bilgi edinilmesi tavsiye edilmiş. Eğer görüntü paylaşımı zorunlu değilse, karşı taraf ile telefonla görüşmek teklif edilebilir.
  • Video konferans öncesi toplantıya dair tüm hazırlıkların tamamlanmış olmasına dikkat edilmesi önerilmiş. Toplantıyla ilgili notların önceden paylaşılmış olması, görüşme sırasında odaklanmayı kolaylaştırabilir.
  • Görüşme sırasında cep telefonunun sessize alınması, e-posta ve sesli bildirimlerin kapatılması gibi önlemler de konsantrasyon dağılmasına karşı işe yarayacak tavsiyeler. Ayrıca başka şeylere dikkat kaçmazsa, sanal görüşme daha kısa sürede bitirilebilir.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.