btbilgi

Salgın dünya çapında ve iş hayatında bir çok şeyi değiştirdi. Teknoloji ile desteklenen uzaktan çalışma yaklaşımı sayesinde karantina dönemlerinde trafik azaldı, hava temizlendi ve beyaz yakalılar hasta olma endişesine kapılmadan görevlerini yapabildiler. Bazı insanlar iş ve yaşam dengesini yakalarken, bazıları aile kaynaklı sıkıntılar yüzünden bu durumdan çok hoşnut değiller. Ama bir şey belli oldu, eğer istenirse sürdürülebilir çalışma ortamı yaratmak mümkün.

Tabi ki herkes buna katılmıyor. Teknoloji firması Epson’un araştırma şirketi B2B International’la iş birliği ile gerçekleştirdiği araştırma dikkat çeken bulgular sunuyor. Türkiye’nin de dahil olduğu 26 ülkede 4 bin’den fazla çalışanın katıldığı araştırmanın sonuçları, ‘Sustainable Working Environment Index 2021’ (Sürdürülebilir Çalışma Ortamı Endeksi 2021) başlıklı raporda aktarılmakta.

Rapora göre COVID-19 salgını sonrasında uzaktan çalışma tercihleri küresel olarak artıyor. Uzaktan çalışma düzenine devam etmeye en hevesli ülkelerde ilk üç sırada Hollanda (yüzde 37), İspanya (yüzde 35) ve Belçika (yüzde 34) var. Buna karşın uzaktan çalışmayı en az tercih eden ülkeler arasında yüzde 22 ile Türkiye başı çekmiş. Tüm katılımcıların verdiği cevaplara bakılırsa, çalışanlar yüzde 28 ile uzaktan çalışmayı benimseme konusunda işverenlerine göre (yüzde 12) iki kat daha fazla istekli.

Hem ofisten çalışanlar hem de evden çalışanlar, çevre faktörlerinin kendi kullanımları için sağlanan ürünlerde önemli bir rol oynaması gerektiğine inanmakta. Katılımcıların yüzde 70’i evden çalışma teknolojilerinin uzun ömürlü, enerji verimliliğine sahip veya israfı azaltıyor olması gerektiğini öne sürüyor. Çalışanların sürdürülebilir çalışma ortamı konusundaki niyetlerine yöneticiler pek katılmamakta. İşverenlerin yeşil teknolojilerin genel olarak sürdürülebilirliklerini iyileştireceğine olan inancı sadece yüzde 41. Çalışanlarda ise bu oranın yüzde 83’ü bulduğu belirtilmiş.

Her ne kadar Türk çalışanlar uzaktan çalışma konusunda çok istekli olmasa da, yeşil teknolojiler konusunda kararlı görünüyorlar. Raporda Türkiye, yüzde 73 ile şirketlerin sürdürülebilirlik için yeşil teknoloji kullanması gerektiğine en çok inanan ülke durumunda. Ortalama olarak ise tüm katılımcıların yüzde 65’i salgın sonrasında sürdürülebilirliğin daha önemli olacağını düşünüyor. Salgın sonrasında cihaz kullanımında değişiklik görülme olasılığı en yüksek ülkeler Ortadoğu, İspanya ve Türkiye olarak saptanmış. Çalışanların yüzde 16’sı işte daha fazla temassız ve akıllı teknoloji görmek istediğini söylüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.