btbilgi

Yatırım olanağı arayan startup şirketler için yatırımcı pazaryeri StartupMarket, geçtiğimiz senelerle ve 2021’in ilk çeyreğiyle ilgili bilgiler verdi. Rapora göre son dönemde büyük bir gelişim gösteren startup’lara yılın ilk çeyreğinde 525 milyon dolarlık yatırım yapılmış durumda. 62 yatırım turunun gerçekleştirildiği ilk çeyrekte Getir, DreamGames ve BluTV’nin en büyük payı aldığı belirtiliyor. Ayrıca yatırım oranlarının da geçmiş yıllardaki rakamların üzerine çıktığı ifade edilmekte.

Verilen bilgilere bakılırsa, startup’lara yatırım yapmak için kurulan fonlardaki gelişmeler yatırımlardaki ivmelenme ile doğru orantılı. 2019’da yaklaşık 250 milyon dolar, 2020’de yaklaşık 350 milyon dolar büyüklüğünde kurulan fonlara ek olarak, 2021’de kurulan ve kurulma aşamasında olan fonlar yatırım yapacak startup şirketler aramakta.

Ayrıca SPK’nın yasal zemine kavuşturduğu ‘Hisse Bazlı Kitle Fonlama’ platformları sayesinde startup’lara yatırım yapmanın ve ortak olmanın kolaylaşması da raporda dikkat çekilen konulardan. Bu gelişme ile gelecek vadeden, yenilikçi ve yatırım yapılacak girişimlerin bulunmasının çok daha fazla önem kazandığı söylenmiş.

Yatırım haberlerinde yeni isimlere rastlanmasının da tesadüf olmadığı aktarılmakta. Bunun daha da gelişmesinin, her çeyrekte yeni yatırımcıların startup’lara yatırım pazarına girmeye başladığını göreceğimiz tahmin ediliyor. Ekosistemimiz büyüdükçe yatırım alabilecek startup’ların sayısının artması, ileri aşamaya geçenlerin değerlemelerinin de bu doğrultuda yükselmesi söz konusu.

Peak Games pazardaki ilk ‘Unicorn’ (1 milyar dolar değerlemeye sahip startup’lara verilen isim) olarak küresel bazda bile dikkat çekmişti. Getir’e yapılan yatırımla, şirketin Türkiye’nin ikinci Unicorn’u haline geldiği de hatırlatılmış. Bunun devamının gelmesi ve her yıl en az bir Unicorn haberi alınması mümkün deniliyor. Tüm bu verilerin ışığında, geçtiğimiz 10 yılda yapılan yatırımın toplamına gelecek 2 yılda erişmiş olacağımız öngörülmekte.

Startup’ların en önemli özelliklerinin başında ölçeklenebilen iş modellerine sahip olmaları ve hızla büyüyebilmeleri verilmiş. Bu açıdan risk sermayelerini doğru ve verimli olma olasılığı yüksek startup’lara kaydıran şirketlerin büyük gelirler elde etme ihtimallerine işaret ediliyor. Bu eğilime tabandaki küçük ve orta düzeydeki yatırımcıların da dahil olması ile, Türkiye’de startup yatırımlarının ve onunla birlikte tüm ekosistemin katlanarak büyüyeceğine dair umut dolu yaklaşımlar dile getirilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.