btbilgi

Bisiklet hırsızlığı dünya çapında çok önemli bir problem. Özellikle de yeni ve pahalı elektrikli bisikletler hırsızların başlıca hedefi olmaya devam ediyor. Bir hırsız yeterince donanımlıysa istediği her bisikleti çalabilmekte. Bisikletleri nereye veya neyle bağladığınız pek farketmiyor. Bu konuya kafa yoran Danimarkalı iki mühendis Emil Norup ve Thomas Martin Jessen, ‘PentaLock’ adını verdikleri teknolojik bir çözüm geliştirmiş.

PentaLock bisiklete dışarıdan eklenecek bir kilit değil. Zincir veya sabit kilit demiri de değil. Direk bisikletin gövdesine entegre edilen özel yapısı sayesinde, aktive edildiğinde onu kullanılamaz hale getiriyor. Yani hırsızlar bisikletinizi çalsa veya götürse de pedal çevirilemez hale gelmiş bir bisiklet işlerine yaramıyor.

Geliştirilen sistem bisikletin orta braketine fabrikada, üretim sırasında monte edilmekte. Cihaz pedallara direk bağlı olduğu için, kilitlenmesi ile pedallar basılamaz, tekerlekler de döndürülemez hal alabilmekte. Elektronik bir kilit olduğu için az mekanik parçası var. Verilen bilgiye göre hırsızlar bu entegre kilidi sökmeye veya değiştirmeye kalkarlarsa, büyük ihtimalle bisikleti tekrar satılmayacak kadar parçalamak durumunda kalabilirler.

PentaLock’ın PL1 ve PL2 kodlu iki versiyonu var. PL1 modeli normal, yani elektrikli olmayan bisikletler için tasarlanmış. Bisiklet sahibi kilit mekanizmasına Bluetooth ile bağlı bir elektronik anahtara sahip oluyor. Araba kilit anahtarlarına benzeyen bu aksesuarın üzerindeki düğmeye basıldığında pedaller kilitleniyor. Eğer kullanıcı anahtarla birlikte Bluetooth menzilinden çıkarsa, cihaz otomatik şekilde kilitlenmekte. Menzile girildiğinde de kendi kendine açılmakta.

PL2 modeli ise elektrikli bisikletler için. Bu modelde orta göbeği kilitlemek dışında, cihaz bisikletin motorunu, ekranını, kontrolör devrelerini ve ışıklarını da tamamen kapatıyor. Ayrıca iki modelde de bisiklet kilitliyken hareket ettirilmeye çalışırsa devreye giren 100 desibel gücünde bir sesli alarm da bulunmakta. Üretici firma, PentaLock donanımı entegre edilmiş ilk bisikletlerin 2021 yılının Eylül ayı civarında piyasaya sürüleceğini aktarmakta. Elektronik kilitin eklenmesinin, bir bisikletin fiyatını modele göre 100 ile 160 dolar arasında artıracağı tahmin ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.