btbilgi

2020 yılı siber suçluların her alanda yükseldiği, farklı sektörlerden işletmelerin bu sebeple epeyce zarar ettiği bir dönem oldu. COVID-19 salgını ile uğraşan sağlık kurumları, krizi yönetmeye uğraşan devlet birimleri ve uzaktan çalışanlarına güvenlik tedbirleri sağlamak için boğuşan şirketler hep siber suçluların hedefi haline gelmiş durumda. Ama bireyler de siber saldırılardan uzak kalamadı. Yeni bir rapor 2020’nin tüketiciler açısından da iyi geçmediğini gösteriyor.

Kaspersky firmasının yayımladığı ‘Consumer IT Security Risks Report 2021’ (Tüketici BT Riskleri Raporu 2021) başlıklı rapor, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 23 ülkeden 15 bin’den fazla kişi ile gerçekleştirilen bir çalışmanın sonuçlarını aktarıyor. Araştırma tüketicilerin online gizlilik, güvenlik ve verilerini koruma konularındaki görüşlerini ele almakta.

Rapordan öne çıkartılan bulgular şöyle sıralanmış:

  • Evden çalışanların yüzde 80’i kişisel bilgisayarlarını iş amaçlı kullanmış.
  • Geçtiğimiz sene cihazları kaybolan, çalınan veya hasar gören kullanıcıların yarısının (yüzde 50) hassas bilgileri ifşa olmuş.
  • Online kullanıcıların yüzde 60’ı, zararlı yazılımların saldırısına uğramış bir cihazın kamerasıyla kötü niyetli birilerinin kendilerini izlemesinden korkmakta.
  • Her dört tüketiciden biri (yüzde 23) uygulamaların ve hizmetlerin, her zaman mikrofona veya web kamerasına erişmesine izin veriyor.
  • Tüketicilerin yarısı (yüzde 50) bir veri ihlali yaşaması durumunda, buna yol açan online hizmet sağlayıcı ile bir daha çalışmayacağını söylemiş.

Raporun ana konularından biri de, tüketicilerin hedef olduğu fidye yazılımı saldırıları. Buna göre dünya çapında fidye saldırısı kurbanlarının yarısından fazlası (yüzde 56), Türkiye’de ise yaklaşık üçte biri (yüzde 36) 2020 yılında verilerine erişimi yeniden sağlamak için fidye ödemiş. Saldırıya uğrayanların yüzde 17’si fidyeyi ödemiş ama ne yazık ki verilerini geri alamamışlar. Türkiye’de ise oranın daha yüksek olduğu (yüzde 27) saptanmış.

Araştırmaya katılanlar arasında fidye ödeyenlerin yaklaşık dörtte biri (yüzde 26) 100 dolardan az zararda. Katılımcıların dörtte biri (yüzde 24) 100 ile 249 dolar arasında para kaybederken, onda biri (yüzde 9) 250 ile 1.999 dolar arasında fidye ödemiş. Yüzde 3’lük küçük bir kesimin kaybı ise 2.000 ile 4 bin 999 dolar arasında.

Ödeme yapmış olsun ya da olmasın, tüketiciler yalnızca yüzde 29 oranla saldırının ardından tüm şifrelenmiş veya engellenmiş dosyalarını kurtarabilmiş. Bunların yarısı (yüzde 50) bazı dosyalarını, üçte biri (yüzde 32) önemli miktarda dosyayı ve beşte biri de (yüzde 18) az sayıda dosya kaybetmiş. Az sayılmayacak bir kesim (yüzde 13) ise neredeyse tüm verilerini kaybettiğini itiraf ediyor. Raporda talep edilen fidyeyi ödemenin verilerin geri dönüşünü garanti etmemesinin ötesinde, siber suçluları saldırıların devamına teşvik ettiği de hatırlatılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.