btbilgi

KPMG firması yılın ilk üç ayında dünya çapında CEO’lar ile gerçekleştirdiği ‘2021 CEO Outlook Pulse’ araştırmasının sonuçlarını yayımladı. 11 ülkeden 500 CEO ile yapılan çalışmada, iş liderleri için normale dönüşün ne olduğu ve ne zaman mümkün olabileceği incelenmiş. CEO’ların yarıya yakını (yüzde 45) bu yıl normale dönüş beklemiyor. Her dört CEO’dan biri (yüzde 24) işlerin sonsuza kadar değiştiğine inanırken, ekonominin ve iş düzeninin normalleşmesi de 2022’den önce mümkün görünmüyor.

2021 CEO Outlook Pulse Araştırması’nın önemli bulguları şu şekilde:

Aşı faaliyetleri arttıkça ve salgın kontrol altına alındıkça, iş liderleri işlerin yüz yüze başlaması ihtiyacını yeniden değerlendirmekte. CEO’ların yalnızca yüzde 17’si salgının sonucu olarak ofis alanlarını küçültmek istediğini söylemiş. Ağustos 2020’de bu oranın yüzde 69 olması, bazı stratejilerin değiştiğine işaret etmekte.

CEO’ların yarıdan fazlası (yüzde 55) çalışanlarının COVID-19 aşısına erişiminden endişeli. Bu da çalışanların iş yerine ne zaman döneceği konusundaki planlamaları etkiliyor. CEO’ların yüzde 30’u COVID-19 sonrası çoğu personelin haftada 2-3 gün uzaktan çalıştığı hibrit bir model planlamakta. Katılımcıların yüzde 21’i ağırlıklı olarak uzaktan çalışan yetenekleri işe almak istiyor. Bu oranın geçen yılki araştırmada yüzde 73 çıktığı da hatırlatılmış.

Aşılanma zorunluluğu, yakın gelecekte çalışanların nasıl bir ortamda bulunacaklarını gösteriyor olabilir. Araştırmaya katılanların yüzde 90’ı, büyük çoğunluğun sağlığını korumak için aşı olan çalışanlarından aşılandıklarına dair bildirimde bulunmalarının isteneceğini belirtmiş. İş liderleri yüzde 21 oranla müşterilerine ve ziyaretçilerine tesislerine ya da ofislerine girişte aşı olup olmadıklarını sormayı planlıyor. Yöneticilerin yüzde 61’i personelin ofise dönmesini istemeden önce başarılı aşılama sonuçlarını beklemek niyetinde. Şirket liderlerinin yüzde 76’sı ise, önemli pazarlardaki hükümetlerin işletmeleri normale dönmeye teşvik etmesini bekleyecek.

CEO’lar uzaktan çalışmaya geçtiklerinde siber güvenliğin farklı bir şekilde aldığını da anlamışlar. Ağustos 2020’de en önemli tehditler arasında beşinci sırada görülen siber güvenlik, 2021’in başında ilk sıraya yükselmiş. CEO’lar gelecek üç yıl boyunca büyümelerini ve operasyonlarını etkileyecek en önemli risk noktası olarak siber güvenliği görüyor. CEO’ların yarısı (yüzde 52) 2021 yılında veri güvenliği önlemlerine öncelik vermek niyetinde. Yüzde 50’si müşteri odaklı teknolojilere odaklanacaklarını ve yüzde 49’u da video konferans ve mesajlaşma yetenekleri gibi dijital teknolojilere daha fazla harcama yapacaklarını açıklamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.