btbilgi

Sadece bir sene içinde dünya çapında iş yapma şekilleri ciddi biçimde değişime uğradı. 2020’nin ilk çeyreğine kadar bazı şirketler çalışanlarına evlerinden veya uzaktan çalışma imkanı verirken, ilk çeyrekten sonra beyaz yakalı herkes evinden işlerini yapmak zorunda kaldı. Bu durumun avantaj ve dezavantajlarını deneyimleyen çalışanlar, artık tamamen eski ofis modeline dönmek istemiyor. En azından işverenlerinin bir hibrit çalışma modelini garantilemelerini bekliyorlar.

Citrix bu beklentinin seviyesini ölçmek amacıyla Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, İsviçre, Hollanda ve Güney Afrika’nın yer aldığı Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesini kapsayan bir araştırma gerçekleştirmiş. 4 bin 250 ofis çalışanının katıldığı araştırmanın en önemli bulgusu, insanların yeni normale geçiş yapıldıktan sonra bile esnek çalışma olanaklarının seçenek olarak sunulacağına dair şirketlerden yönelim istemeleri olmuş.

Rapora bakılırsa katılımcıların çok büyük kısmı (yüzde 82 oranla), uzaktan çalışma modelinin salgın sonrasında daha yaygın olarak benimseneceğine inanıyor. Katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 52 oranla) gelecekte hem ofisten hem de uzaktan çalışabileceği bir hibrit çalışma modeli tercih edeceğini söylerken, yalnızca yüzde 14 kadarı gelecekte her gün ofise gitmek istediğini belirtmiş.

Çalışanlar salgın sırasında değişen iş koşullarının oluşturduğu esneklik ve özgürlükten memnun gibi gözüküyorlar. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 36’sı, geçen yıla kıyasla yeni kişisel projelere başlama olasılığının daha yüksek görmekte. Ayrıca her dört kişiden birinin (yüzde 24 oranla) ek bir işe girme veya birden fazla kariyere atılma olasılığı daha yüksek bulunmuş.

İşletmeler salgın boyunca ayakta kalabilmek ve hizmet sürekliliğini sağlayabilmek için ellerinden geleni yaptılar. İçlerinden karşılaştıkları operasyonel ve maddi zorlukları aşmayı başarabilenler, bundan böyle yeni bir çalışan deneyimi tasarlamak durumunda kaldıklarının farkındalar. Araştırmanın ortaya koyduğu üzere, uzaktan ve esnek çalışma seçenekleri gelecekte yetenekli çalışanları cezbetmenin ve elde tutmanın anahtarı olacak.

Katılımcıların yarıdan fazlası (yüzde 55 oranla), şirketler esnek çalışma seçeneği vermezse en becerikli çalışanlarını kaybedeceğine inanıyor. Yaklaşık yarısı da (yüzde 45 oranla) iş değişikliğine gidecek olsa, yalnızca uzaktan çalışma olanağı sunan bir pozisyonu kabul edeceğini itiraf etmekte. Ayrıca çalışanların yüzde 53’ü, uygulanacak esnek çalışma şartlarının hükümetler tarafından düzenlenmesini istediğini belirtmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.