btbilgi

İnternet üzerinde içerik kadar hız da kullanıcılar açısından büyük önem taşımakta. Web sitesi hızının kullanıcı deneyimi (UX) açısından en çok dikkate alınan SEO metrikleri arasında başı çektiği iyi biliniyor. 2019’da yapılan bir araştırma, web sitesinin hızı ile başarısı arasında direk bağlantı olduğunu ortaya çıkartmış. Çalışmada 10 farklı e-ticaret sitesinden 26 bin açılış sayfası (landing page) ve toplamda da 94 milyon sayfa 30 gün boyunca incelenmiş. İncelemeye konu her web sitesinin günlük 700 bin üzerinde trafik aldığı aktarılmakta. Sitelerin üç tanesi B2B, diğerleri B2C ticaret sitesiymiş.

Araştırma raporunda sunulan bulgulardan en önemli bulunanlar şu şekilde:

  • Açılış hızı 0 ila 4 saniye arasında yükleme hızına sahip olan siteler, dönüşüm oranları en iyi olan siteler olarak gösteriliyor.
  • Web sitelerinin sayfalarının yüklenme süresinin ilk 5 saniye içinde gerçekleşmesi, dönüşüm oranında büyük farklılık yaratıyor.
  • Sitelerin dönüşüm oranları, (ilk 5 saniyeye kadar) sayfa yükleme hızlarının her ikinci saniyesinde ortalama yüzde 4,42 oranında azalıyor.
  • Sayfa yükleme süresi 9 saniyeye kadar çıktığında ise dönüşümlerde yüzde saniye başına 2,11’lik ek bir kayıp daha yaşanıyor.

Web sitesi sayfalarının açılış hızları 1 saniye ve altındaysa, dönüşüm oranının yüzde 32 daha fazla olduğu saptanmış. Sonuç olarak, bir web sitesinin başarısını optimum seviyede tutmak için maksimum 4 saniyelik bir açılış hızına ihtiyaç bulunmakta.

Rapora bakılırsa her 5 kullanıcıdan 4 tanesi yavaş yüklenen web sitelerinden rahatsızlık belirtmiş. Kullanıcıların yüzde 78’i ziyaret ettikleri web sitesinde teknik sorunların yaşanmasının ve yavaş olmasının, gerilmelerine ve kızgın olmalarına sebep olduğunu ifade ediyor. Katılımcıların neredeyse yarısı (yüzde 46 oranla) sayfa yükleme hızı yavaş olan web sitelerine bir daha uğramadıklarını ve bu siteler ile çalışmadıklarını söylemiş.

Web hosting firması Natro’nun verdiği bilgiye göre, Google’ın araştırmaları da benzer bir sonuca ulaşmış. Web sitesi yüklenme hızında meydana gelen her 1 saniyelik gecikme, e-ticaret satışlarında yüzde 7’lik düşüşe denk gelmekte. Günde 1.000 TL satış yapan bir e-ticaret sitesi, sayfa yükleme hızınızdaki sadece 1 saniyelik bir yavaşlamada bile yılda ortalama 25 bin TL kaybedebilir. Kaybedilen müşterilerin geri kazanılması ise asla mümkün olmayabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.