btbilgi

COVID-19 salgınının başlangıcı ile uygulanan karantina tedbirleri, insanları hem ofislerinden ve iş arkadaşlarından hem de okullarından ayırdı. Onun yerini uzaktan çalışma ve online eğitim almış durumda. Zoom, Microsoft Teams, Google Hangouts, WhatsApp ve Facebook Rooms gibi uygulamalar bize iş, eğitim ve sohbet için yepyeni ortamlar yarattı. Kullanıcılarına evlerinin güvenliğinden ayrılmadan işlerini halledebiliyorlar. Bu servisler mümkün olduğu kadar kolay kullanılır hale getirildi ve 2020’nin Mart ayından beri kullanımları hala yükseliyor.

Fakat bu kolaylığın bir de olumsuz tarafı bulunmakta. Son aylarda çeşitli sektörlerde ve işlerde ‘tükenmişlik sendromundan’ bahsedildiğini görüyoruz. İnsanların salgın yüzünden evde fazla zaman geçirmek zorunda kalması onları bu rahatsızlığın kucağına itiyor. Buna katkıda bulunan bir faktör de ‘Zoom Yorgunluğu’ (Zoom Fatigue) diye adlandırılan durum. Konuyla ilgili bilgi veren Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Dr. Öğretim Üyesi Aylin Tutgun Ünal, video konferans uygulamalarının ekstra zihinsel çaba gerektirmesi nedeniyle zihinsel ve bilişsel yorgunluğa neden olduğuna dikkat çekmiş.

Zoom Yorgunluğu tanımı, kaygı ve tükenmişlik gibi duyguların bir sanal platformun iletişim için aşırı kullanımından sonra ortaya çıkması ile ifade edilmekte. Video konferans uygulamaları insanları sohbete aşırı odaklanmaya zorlayan bir deneyim. Anlatılan şeyi kaçırmamak için insanlar devamlı kameraya bakma davranışı göstermekte. Benzer bir davranış olarak, günlük yaşamda sürekli birinin yüzüne bakılmasının hem kişiyi hem de karşısındakini rahatsız edip sıkıntı yaratması verilmiş.

Ünal ayrıca şu açıklamaları yapmakta: “Görüntülü etkileşimlerde yüz ifadeleri, sesin tonu ve perdesi ve vücut dili gibi sözlü olmayan ipuçlarını ve bunların beraberindeki duyguları doğal etkileşimde olduğu gibi ekrandan almak mümkün görünmüyor. Bu nedenle konuşulanları sözel olamayan ipuçları olmadan işlemek için daha çok çaba harcamak, bunlara daha fazla dikkat etmek çok fazla enerji gerektiriyor. Yüz ifadeleri ve jestler net olarak görülemediğinde, konuşulan kelimelere daha güçlü bir bağımlılık dikkat yorucu oluyor.”

“Bunun yanı sıra internet bağlantısı ne kadar iyi olursa olsun görüntü ve sesin 1-2 saniye gecikmeli gelmesi de izlenenlerin işlenmesi için gerekli bilişsel çabayı artırıyor. Ayrıca bu gecikmeler yanlış ya da eksik empati kurmaya neden olabilmektedir. Bütün bunların ekstra zihinsel çaba anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Bu çaba ekran yorgunluğunun önemli ölçüde zihinsel yorgunlukla ilgili olduğunu gösteriyor. Söz konusu çevrimiçi toplantı yorgunluğu sadece Zoom ile sınırlı değil, birçok başka uygulamayı; Google Hangouts, Skype, FaceTime ve benzeri uygulamaları da kapsıyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.