btbilgi

2019’da kurulan Boğaziçi Üniversitesi Anten ve Yayılım Araştırma Laboratuvarı ‘BOUNTENNA’dan etkileyici bir proje çıktı. Laboratuvarın kurucusu Dr. Öğr. Üyesi Sema Dumanlı Oktar, insan vücudu içinde gerçekleşen olayları gerçek zamanlı izleyebilecek ‘AntennAlive’ projesini duyurdu. Geliştirilen teknoloji sentetik biyoloji ile elektronik mühendisliğini bir araya getirerek, genetiği değiştirilmiş bakterilerden implant anten üretimi gerçekleştirmeyi mümkün hale getirecek.

Verilen bilgiye göre yeniden yapılandırılabilir antenler hakkında birçok proje mevcut. AntennAlive’ın projesinin farklı yanı ise, antenlerin yeniden yapılandırılmış canlı hücreler kullanılarak oluşturulması. Projenin ana iki parçası bulunmakta. Birincisi genetiği değiştirilmiş bakteriler ile kontrol edilen biyobozunur bir implant anten. Bu biyolojik antenler, moleküller kullanılarak insan bedeni içinde mesaj taşıyabilen ‘Moleküler Nano İletişim Ağları’ (MNCN) oluşturmaktalar.

Diğeri ise bu antenden gelen verileri takip eden giyilebilir bir sistem. Bu sistemin nano ölçekte iletişim kuran yapılar ile insan ölçeğinde çalışan elektronik cihazlar arasında ağ geçidi olarak tasarlandığı aktarılıyor. MNCN ile ‘Beden Alan Ağları’ (BAN) arasında köprü kuracak bu ağ geçidinin nihai hedefi, insan vücudu içinde gerçekleşen olayların gerçek zamanlı ve canlı yayındaymış gibi izlenmesini sağlamak. Böylelikle kanserli hücreler, hormonlar ve kan değerleri gibi vücut içinde ortaya çıkan birçok gelişme takip edilebilecek.

Bakteriden insan bedenini izleyen yerli implant anten
Kaynak: BOUNTENNA

Gelenseksel implant anten tekniklerine bakıldığında, MNCN’den BAN’a mesaj aktarmak için beden içine yerleştirilmiş aktif mikrodalga algılayıcılar kullanıldığı ifade ediliyor. AntennAlive projesinde bu standartın aksine, yarı canlı ve batarya gerektirmeyen pasif implantlere yönlenilmiş. Her ne kadar projenin kapsamında genetiği değiştirilmiş bakteriler bulunsa da, konsept bakterilerle sınırlı değil. Projenin kapsamı kasılmaların ve gevşemelerin anteni yeniden yapılandırdığı, genetiği değiştirilmiş kas dokusu gibi hücrelere kadar genişletilebilecek.

Projenin bir diğer yenilikçi özelliği de, beden içine yerleştirilen anten implantın biyobozunur şekilde tasarlanmış olması. Yani biyolojik anten takip görevini bitirdikten sonra vücutta tamamen çözünebiliyor. Bu da geleneksel anten çözümlerine göre büyük bir avantaj sağlamakta. Çünkü antenin hastaya yerleştirilmesi ve daha sonra çıkartılması için ayrıca cerrahi bir işleme gerek kalmayacak.

TÜBİTAK tarafından fonlanan araştırmada, toplam beş doktora ve doktora sonrası araştırmacı da fondan faydalanabilecek. Bu alanda doktora yapmak isteyen adaylar, BOUNTENNA sitesinden başvuru yapmaya davet edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.