btbilgi

Evlerimizin ve onlarla beraber sevdiklerimizin güvenliğini sağlamak için yapılabilecek en genelgeçer şeylerden biri, evmize bir güvenlik sistemi kurmak olacaktır. Bu sistemler genelde otomatik hareket algılama ve gece görüş özelliğine sahip kameraları odağına almakta. Ama herkes kameralara güvenmiyor, özellikle de siber saldırganların internete bağlı kameraları ele geçirme ihtimalleri düşünülünce haksız sayılmazlar. Ayrıca misafirlerimiz her hareketlerini kaydeden dahili kameralardan rahatsız olabilirler. Bunların hepsine çözüm Hex Home ile geliyor.

Hex Home ev güveniik sisteminde bizi gözleyen kameralar yok. Onun yerini hareketi izleyen sıradışı Wi-Fi sensörleri alıyor. Her ne kadar ilk bakışta bir diğer popüler ev güvenliği aracı olan hareket sensörlerini andırıyor olsalar da, arkasındaki teknoloji başka. Wi-Fi bazlı takip sistemleri hem hareket sensörleri ile aynı işi yapıyor, hem de tüm evi kapsayarak algılama alanını genişletiyorlar. Ayrıca güvenlik kameraların sabit bakış açıları ile sınırlı da değiller.

Sunulan ev güvenliği kiti Hex Command isimli bir baz istasyonuna ve Hex Sense isimli iki algılayıcı üniteye sahip. Algılayıcılar küçik birer ilaç kutusu gibi görünüyor ve evin istediğiniz yerindeki birer prize takılıyorlar. Ünitelerin çevresinde yanan LED ışıklar da onları gece lambası gibi göstererek sıradışı becerilerine dikkat çekmemeyi sağlıyor.

Algılayıcı üniteler tüm evde dolaşan Wi-Fi dalgalarındaki değişimleri ölçüyor. Modern bir evde artık birden fazla kablosuz cihaz var ve hepsi de birbiri ile Wi-Fi aracılığı ile konuşuyor. Yani aslında evimiz görünmez dalgalarla dolu diyebiliriz. İşte Hex Home bunları yakalıyor ve değişimleri analiz etmek için de bir yapay zeka çözümünden faydalanıyor. Sistem bu değişimleri kullanıcıların kolay anlayabileceği grafiklerle, özel mobil uygulamasında göstermekte. Mesela kullanıcı evde hareketsiz durursa bir değişim oluşmazken, evde yürümek hemen grafikleri dalgalandırıyor. Bu da evin neresinde hareket olduğuna dair bilgi veriyor. Evcil hayvanları veya robot süpürgeleri algılamaması için sistem hassasiyetini düzenlemek de mümkün denilmekte.

Hex Home sistemi şu anda bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası aracılığı ile önsiparişe açılmış durumda. İlgilenenler siteyi ziyaret ederek bu yenilikçi ev güvenliği çözümünün fiyatları ve ayrıntılı özellikleri hakkında bilgi sahibi olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.