btbilgi

COVID-19 hastalığının septomlarının kişiden kişiye değişebileceğini artık iyi biliyoruz. Semptomlardan bazıları boğaz ağrısı, ateş, öksürük, koku veya tat kaybı olarak raporlanmış durumda. Belirtileri hafif veya ağır atlatanlar var. Gerçi belirtileri göstermek de yetmiyor, hastalığın varlığını kanıtlamak için testler yapılmalı ve bu testler insanlardan örnekler toplanmasını, yani fiziksel teması gerektiriyor. Teşhis sürecini hızlandırmak için salgının başından beri birçok teknoloji firması çeşitli yöntemler geliştirdiler. Vocalis de bunlardan biri.

Vocalis firması asemptomatik, yani belirti göstermeyen hastaların görüntü veya ateşölçer cihazlar ile yakalanamayacağını hatırlatıyor. Tüm COVID-19 vakalarının yaklaşık yüzde 80 kadarında hastaların ya asemptomatik olduğu, belirtileri 2 hafta sonra bile gösterebildikleri veya hastalığı hafif atlattıkları aktarılmakta. Ayrıca hastaların kendilerinden alınan bilgiler de doğru teşhis koymak için ya yeterli değil veya gerçek durumlarını yansıtmıyor.

Bu sebeple araştırmacılar insanların çeşitli hastalıklara yakalandıklarında seslerinde oluşan değişimleri incelemeye almış. Firma insan sesleri ile ilgili birçok veri toplamış ve ses analizine dayanarak olası bir hastalığın özelliklerini belirleyen bir teknoloji geliştirmiş. Geliştirilen algoritma incelediği ses izinden 512 özellik çıkartıp, olası hastalıkları teşhis edebilmesi için analiz yapmakta.

Sesleri analiz eden yapay zeka dilden bağımsız çalışacak şekilde tasarlanmış. Hastalara ses analizi yapılabilmesi için 50’den 70’e kadar saymaları yeterli. Bu hem insanların kişisel verilerini korumaya, hem de süreci basitleştirmeye yarıyor. Ayrıca belli bir setin örneklenmesi (bu durumda rakamlar), her seferinde algoritmanın örnekleri birbiri ile karşılaştırıp öğrenmeye devam etmesini de sağlayarak tutarlılık vermekte.

Firma yapay zekayı eğitirken çeşitli diller konuşan 275 bin’den fazla kişinin ses örneklerinden faydalanmış. İlk alan denemeleri 2021’in Şubat ayında, Hindistan’daki Büyük Mumbai Belediyesi ile 2.000 katılımcı üzerinde yapılmış. Katılımcıların İngilizce, Hintçe, Marathi ve Gujarati dahil olmak üzere birçok dil ve lehçe konuştukları belirtiliyor. Akıllı telefonlara kurulan VocalisCheck isimli mobil uygulama ile test edilenler arasında, yapay zeka COVID-19 hastası olan kişileri yüzde 81,2 oranında doğru tespit edebilmiş. Hastaların çoğunun belirtileri göstermediği bilgisi de veriliyor.

Firma COVID-19 tespitini daha doğru yapabilmek için çalışmalarına devam etmekte. Bunun için daha fazla veri seti toplanıyor, ayrıca çözümün ticarileştirilip piyasaya sürülmesi de planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.