btbilgi

Tüm ülkelerin vazgeçilmez kurumlarından olan bankalar, birçok finansal işimizin halledilmesini sağladıkları hizmetlerle mümkün kılmakta. Ne yazık ki her sektörde olduğu gibi bu alandaki kurumlar da bazen görevlerini düzgün yerine getiremiyor. Bankacılık sektörü hakkında kendi platformu üzerinde bir araştırma yapan Şikayetvar, geçen yılın verilerine göre bankalarla ilgili en çok şikayet edilen konuları ele almış.

Milyonlarca kullanıcısı bulunan bankalarla ilgili çözüm bekleyen konuları bir raporda özetleyen Şikayetvar, bankacılık sektörü kurumlarının müşterilerinin en fazla kart aidat ücretleri ve iadesinde yaşanan sorunlardan canlarının sıkıldığını tespit etmiş. Onu banka kartı ve kredi kartının teslim edilme sorunları takip ediyor. Teknoloji tarafı ile ilgili şikayetlerin arasında ise ATM’den yatırılan paranın hesaba geçmemesi, ATM’nin işlem yaparken kartı yutması, internet bankacılığı ve mobil bankacılık servislerinde yaşanan sorunlar ön plana çıkıyor.

2020 yılında bankalarla ilgili araştırma yapmak için platformu 1 milyon 361 bin 507 tüketici ziyaret etmiş. Platformda kayıtları bulunan özel bankaları 731 bin 383, kamu bankalarını 607 bin 139, katılım bankalarını 69 bin 784 ve kalkınma/yatırım bankalarını 17 bin 187 tüketici incelemiş. Bu 4 kategoride, bankacılık sektörü çapında 2020’de şikayet artış oranı önceki seneye göre yüzde 99 olarak saptanmış.

Geçtiğimiz yıl boyunca platforma özel bankalarla ilgili toplam 124 bin 693 şikayet (yıllık artış oranı yüzde 39) geldiği raporlanıyor. Kamu bankalarıyla ilgili toplam 113 bin 988 şikayet (yıllık artış yüzde 261) ve katılım bankaları ile ilgili toplam 7 bin 247 şikayet (yıllı kartış yüzde 189) alınmış. Şikayetlerin Mart ve özellikle Nisan aylarında yoğunlaştığı aktarılıyor. Bu değişimde, 2020’nin Mart ayında başlayan salgının yarattığı internet kullanım artışı rol oynamış olabilir.

Müşterilerin bankalarla ilgili en çok yaptığı şikayetler aşağıdaki gibi sıralanmış:

  • Banka kart aidat ücreti alınması, iade edilmemesi
  • Banka kartı ve kredi kartı teslim sorunları
  • ATM’den yatırılan paranın hesaba geçmemesi
  • ATM işleminde kartın yutulması
  • İnternet ve mobil bankacılık uygulamalarına girişte sorunlar
  • Müşteri hizmetlerine bağlanmada hatta uzun süre bekleme ve bağlanamama
  • İhtiyaç kredisi çekme-ödeme kanallarının yetersizliği
  • Sicil affının reddedilmesi ve buna bağlı olarak kredi alamama
  • İnternet alışverişlerinde 3D Secure kod onayı gelmeden işlem yapılması
  • Kredi kartı limit artırım talebinin olumsuz karşılanması
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.