btbilgi

Koronavirüs salgınının başlamasının üzerinden bir seneden fazla zaman geçti. Salgının ilk aylarında internet kullanımında ve online oyunların popüleritesinde yaşanan yükselmenin yanı sıra, akıllı telefon kullanımı da hızla arttı. Uygulama analizi firması App Annie yeni raporunda insanların karantinalarda evde kalarak mobil oyunlar, video izleme ve sosyal uygulamalar aracılığıyla daha fazla eğlence aradıklarına işaret ediyor. Bunun karşılığı olarak mobil uygulamalar için yapılan harcamalarda patlama yaşandı.

App Annie’nin 2021 yılının ilk çeyreği için yayımladığı rapora göre, mobil kullanıcılar uygulamalara bir yıl öncesine kıyasla 9 milyar dolar daha fazla para harcadılar. Yılın ilk çeyrek döneminde mobil uygulamalar toplamda 32 milyar dolar kazanç sağlamış durumda. Toplam uygulama satışlarının, ilk karantina dalgasının başladığı 2020’nin ilk çeyreğindeki harcamaya göre yüzde 40 daha yüksek olduğu aktarılıyor.

Raporda Apple’ın App Store mağazasının yine lider olduğu ifade edilmiş. İlk çeyrekte iOS kullanıcıları mobil uygulamalara ve oyunlara 21 milyar dolar harcamış durumda. Android kullanıcıları ise Google Play mağazasındaki uygulamalara yaklaşık 11 milyar dolar para vermişler. Her iki mağazanın gelirleri de yıllık olarak yüzde 40’ar oranda artış göstermiş.

2020’de mobil uygulamalar için daha fazla para harcadık

Salgın yılında uygulama geliştiricilere en çok para kazandıran mobil uygulama kategorisi oyunlar oldu. Oyun uygulamaları App Store’da yıllık yüzde 30 artışla 13 milyar dolar para getirdi. Android kullanıcıları ise oyunlara Google Play’de 9 milyar dolar harcamışlar, bu da yüzde 35 artışa denk geliyor. App Annie’nin tahminlerine bakılırsa, 2021 yılında mobil oyunlara 120 milyar dolara varan rakamlar harcanabilir.

iOS için en büyük kazanç kapısı oyunlar, finans ve sosyal ağ uygulamaları olurken, sağlık ve fitness uygulamaları ilk çeyrekte yüzde 25 artış ile dikkat çekmiş. Google Play‘de ise en çok indirilen mobil uygulamalar sosyal ağ, araçlar ve finans kategorilerinde. App Annie’ye göre indirme sayısı ve aylık aktif kullanıcılar açısından en hızlı gelişen uygulama ise, gizlilik odaklı mesajlaşma uygulaması Signal.

Rapordaki ilginç noktalardan biri, her zaman popüler olan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın kullanıcılara dayatmaya çalıştığı gizlilik değişikliklerinden memnun olmayan kullanıcıların Telegram’a kaçmış olması. Telegram o duyurudan beri 100 milyon yeni kullanıcı kazandığını açıklamıştı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.