btbilgi

Online alışverişte ve lojistik sektöründe en büyük problemlerden biri göndericiye geri dönen paketler. Paketlerin ve zarfların geri dönmesi ya da adreslerine ulaşamamasının en önemli sebeplerinden biri olarak da adres yazmadaki eksikler gösteriliyor. E-ticaretin salgın döneminde ciddi bir ivme kazandığını biliyoruz. E-Ticaret Bilgi Platformu verilerine göre, 2020’nin ilk 6 ayında online alışveriş pazarı yüzde 64 büyümüş durumda. İşte giderek genişleyen pazarın önemli bir sorununa çözüm olmak için ‘Postnick’ sistemi oluşturulmuş.

Postnick sistemi iki Türk girişimci olan Buğra Kocatürk ve Yiğit Çallı tarafından tasarlanmış. Bu sistemde uzun adreslere bir takma isim (nick) veriliyor. Kullanıcılara adreslerini sisteme kaydedip takma isim aldıktan sonra, karşı tarafa sadece bu takma ismin verilmesi yeterli. Sistemin desteklendiği platformlara girilen takma isim, otomatik şekilde uzun adres formatına çevirilebilmekte.

Postnick: 1 saniyede adres paylaşmayı sağlayan sistem
Kaynak: Postnick

Kurucu Ortak ve CEO’su Buğra Kocatürk adres sorunları ile ilgili şu bilgileri vermiş: “Birçok bilgiyi barındıran adreslerin dünya genelinde kabul görmüş bir standardı bulunmuyor. Her ülkede, hatta ülke içinde dâhi adres formatları farklılık gösterebiliyor. Ayrıca dünya nüfusunun büyük bir kısmı, niteliksiz adres sistemine sahip ya da hiç adres sistemi olmayan coğrafyalarda yaşıyor. Adres sisteminin gelişmiş olduğu ABD’yi ele alacak olursak, eksik ya da hatalı adres paylaşımları, her yıl yaklaşık olarak 6 milyar adet gönderinin doğru adrese teslim edilememesine neden oluyor. Bu problemin ekonomik yükünün ise 20 milyar doları geçtiği belirtiliyor.”

Kurucu Ortak ve CMO’su Yiğit Çallı ise platformla ilgili şunları aktarmakta: “Postnick kullanıcıları, ev, iş, yazlık gibi tüm adreslerine, istedikleri takma isimleri, yani >>postnick’leri seçebiliyor ve tüm adreslerini tek bir merkezi uygulamada saklayabiliyorlar. Üstelik her kullanıcı bir adres takma ismine ömür boyu ücretsiz sahip olup tüm adreslerini bu isim altında tanımlayabiliyor. Postnick’i entegre eden platformlarda, kullanıcılar uzun uzun adres bilgisi paylaşmak yerine daha önce oluşturdukları >>postnick’ler ile çok hızlı bir şekilde bu süreci tamamlayabiliyorlar. Taşınma ya da iş değişikliği gibi senaryolarda, kullanıcıların tüm platformları ayrı ayrı ziyaret edip adreslerini güncellemesine de gerek kalmıyor. Adreslerini sadece Postnick hesaplarında güncelledikleri anda, tüm entegre platformlarda otomatik olarak güncel adreslerine erişebiliyorlar. Başkalarına yapacakları gönderilerde de, alıcıya ait tüm adres detaylarını girmek yerine, alıcının >>postnick’ini paylaşmaları yeterli oluyor. Tüm bunlar için kullanıcıların yapmaları gereken tek şey, www.postnick.com adresinden üyelik oluşturup istedikleri adres ismini  ücretsiz olarak almak.”

Platform 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren tüm kullanıcılara ücretsiz hizmet vermeye başlamış. Servisin daha şimdiden 18 ülkedeki 66 şehirde yaşayan kullanıcılara ulaştığı ifade edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.