btbilgi

Günümüzde plastik atıklar dünya çapında düşünülenden çok daha büyük bir sorun oluşturmakta. Atıkların geri dönüştürülemeden çöp dağlarında birikmesi bir yana, nehirlere karışıp denizlere ve okyanuslara dökülmesi de endişe yaratıyor. Daha önce su kaynaklarına mikroplastiklerin karışıp soframıza kadar geldiğini gördük. Bunu engellemek için çaba gösteren girişimlerden biri de dronlarla otonom çöp toplama sistemi WasteShark.

WasteShark nehirlerde ve su yollarında kendi kendine gezerek plastik olsun olmasın tüm atık maddeleri toplayan dronlardan oluşmakta. Sistemin ana parçası olan katamaran dron, bir seferde 350 kilograma kadar çöp toplayabilmekte. Elektrikli motorla ilerleyen dron küçük ve çevreye zarar vermiyor. Üzerindeki kamera, LIDAR, derinlikölçer ve ısıölçer gibi sensörler sayesinde suyun üzerindeki atıkları algılamakta ve onlara doğru ilerleyip depolama haznesine doğru çekmekte.

Dronun tek yaptığı şey çöp temizlemek de değil. Eğer opsiyonel olarak eklenebilen su kalite ölçüm sensörleri kullanılırsa pH değeri, oksijen oranı, amonyum seviyesi, klor seviyesi, nitrat seviyesi, iletkenlik gücü gibi verileri de sudan elde edebiliyor. Dron plastik atıkları toplamasının dışında mikroplastikleri ve suyun üzerindeki organik kalıntıları da haznesinde biriktirebilmekte. Tam şarj ile günde 16 saat boyunca işlev görüyor, gerekirse uzaktan da kontrol edilebiliyor.

Danimarka’nın Århus şehrinde testleri devam eden sisteme şimdi yeni bir özellik daha eklenecek. Yüzen WasteShark dronuna yardımcı bir uçan dron da sisteme dahil ediliyor. Uçan helikopter dron özellikle sudaki atıkları daha kolay tespit etmek için kullanılacak. Dronun üzerindeki özel bir lens aracılığı ile kaydedilen su görüntüleri, gerçek zamanlı bir makine öğrenme algoritması tarafından işlenecek. Dron bu sayede sudaki plastik parçalarını veya başka çöpleri ayırt edebilmekte.

Projenin bir ileri seviyesinde, su üzerindeki petrol artıkları da havadan tespit edilebilecek. Uçan dron sudaki petrol parçalarını algıladıkça, sudaki dron otomatik şekilde bu parçalara yönlendirilecek. Yüzden dronun bu özel görev için bir filtre mekanizması ile donatılması gerekli. Buradaki temizleme görevinde önemli bir avantaj elde ediliyor. Çünkü yüzen dron tek başınayken suyun üzerindeki petrolü uzaktan tespit edemiyor. Ancak uçan dron bu beceriye sahip, böylece yüzen dron ihtiyaç duyulan noktalara hemen ve verimli biçimde yönlendirilebilir. Firma bu yenilikçi dron projesini olabildiğince ucuz ve ölçeklenebilir hale getirmeyi hedeflemekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.