btbilgi

Dijital paralar dünya çapında ilgi görmekte. İster üretimleri, ister altyapıları, isterse de yatırım aracı olarak kullanılmaları olsun herkes onları konuşuyor. Kğresel pazarada olduğu gibi kriptoparalar Türkiye’de de popüler. Yapılan araştırmalara göre Türk halkının bir kısmı hala kriptopara konseptine güvenmezken, bir kısmı da yatırım aracı olarak çok sık kullanıyor. İşin içine bilgisayarların ve internetin girdiği her alan gibi burada da güvenliğe dikkat etmek çok önemli hal almakta.

Siber güvenlik firması Kaspersky kriptopara alıp satanlara ve kullananlara bir dizi tavsiye vererek, aslında ne kadar çok ayrıntı olduğunu hatırlatıyor. Öncelikle tüm kripto işlemleri için güvenli bir iletişim kanalı kullanmanın hayati önem taşıdığı belirtilmiş. Dijital para alış satışı yaptığınız dijital platformun internet sitesine, halka açık bir Wi-Fi ağını kullanarak asla erişmemeniz tavsiye edilmekte. Siber suçluların herkese açık internet bağlantıları üzerinden trafiği dinleme becerisine sahip olduğunu ve bu sayede işlem bilgilerini ele geçirebileceği unutulmamalı.

Güvenli erişim nasıl sağlanır?

Kafelerdeki veya restoranlardaki herkese açık Wi-Fi servisi yerine, platformlara erişimin güvenliğine emin olabileceğiniz ev ağı üzerinden gerçekleştirilmesi önerilmekte. Ev ağını daha güvenli hale getirmenin yollarından biri modemin varsayılan yönlendirici parolasını kendi oluşturduğunuz bir parola ile değiştirmek.

Güvenliği sağlamanın diğer bir yolu, bağlantılarınıza ekstra bir güvenlik katmanı ekleyen şifreli bir VPN kanalı kullanmak. VPN servislerini kullandığınızda, bağlandığınız tüm platformlar veya web siteleri ile aranızdaki internet trafiği şifrelenerek iletiliyor.

Bir VPN hizmeti seçerken, (sağlayıcının sunucu havuzu sayısına ve kalitesine bağlı olan) bağlantı hızına ve ani kapama özelliği (kill switch) olup olmadığına dikkat edilmesi tavsiye edilmiş. Güvenli iletişim kanalı herhangi bir nedenle düşerse ani kapama özelliği (kill switch) cihazınızın internet bağlantısını otomatik olarak kesiyor ve verilerin şifrelenmeden gönderilmesini önlüyor. Bu da yüksek riskli işlemler için özellikle gerekli denilmekte.

Bunların dışında kısa kısa başka tavsiyeler de var:

  • Bir borsaya kaydolmadan önce piyasayı inceleyin ve en azından yeni başlıyorsanız riskli işlemlerle uğraşmayın.
  • Ani fiyat düşüşlerine karşı korunmak için farklı kriptoparalara yatırım yaparak risklerinizi çeşitlendirin.
  • Ponzi şemalarından kaçınmak için yatırım yapmadan önce altcoinleri dikkatlice inceleyin.
  • Kriptopara biriminizin büyük kısmını çevrimdışı (diğer adıyla ‘soğuk’) bir cüzdanda, parolanızı ise güvenli bir yerde tutun.
  • Ünlülerin bile (hatta belki de özellikle ünlülerin) bedava kriptopara vaatlerini yutmayın. Hesapları hacklenmiş olabilir, hacklenmemiş olsalar bile bu neredeyse kesinlikle bir aldatmacadır.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.