btbilgi

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) üzerinde çalıştığı programlardan biri, gelecekte uzayda nasıl gıda üretilebileceği üzerine. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) daha önce gıda üretimine dair çeşitli projelere tanık olduk. Bunların arasında uzayda marul yetiştirmek ve sentetik et üretmek var. Bir diğer proje ise ‘Complex Micro(μ)-Biological System’ (CommuBioS) adında. Projenin ayaklarından biri ise uzayda bir sene boyunca Bordeaux şarabı saklamak.

Bu proje için 2019 yılında bir Northrop Grumman kargo kapsülü ile ISS’e 12 şişe Bordeaux şarabı yollanmış. Château Pétrus Pomerol marka şarapların uzaya gönderilme sebebi, kompleks sıvıların sıfır yerçekimi ortamına nasıl verecekleri tepkinin ve geçirecekleri değişimin saptanması. Özel konteynerlerde saklanan şarap şişeleri, 2021 yılının Ocak ayında istasyondan gezegene dönen bir SpaceX Dragon kapsülü ile geri getirilmiş.

Dünya’ya geri dönen şaraplar ayrıntılı bir incelemeye maruz tutulmuşlar. Bilimsel deneyler ve çalışmaların dışında, bir de tadım testi gerçekleştirilmiş. Tadım testi Bordeaux Üniversitesi Şarap ve Şarap Bilimleri Enstitüsü’nden baş araştırmacı Philippe Darriet tarafından gerçekleştirilmiş. Uzaydan gelen şarapların yanına bir de üniversite mahzeninden alınan bir şişe eklenmiş. Hepsi 12 uzman tarafından bir kör tadım denemesinde kullanılmış.

The Decanter sitesine açıklama yapan şarap uzmanı Jane Anson iki çeşit şarabın da güzel olduğunu ifade ederek, şu ayrıntıları aktarıyor: “Dünya’da kalan şarap benim için hala biraz daha kapalı, biraz daha tanenli ve biraz daha gençti. Uzaya çıkan şarapta tanenler yumuşamıştı, daha çok çiçeksi aromatik ön plandaydı.”

Darriet ise proje şaraplar ile ilgili bazı bilgiler veriyor: “İki çeşit şarap da oy birliği ile harika şaraplar olarak kabul edildi. Bu da Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 ay kalmasına rağmen ‘uzay şarabı’nın duyusal olarak çok iyi karşılandığı anlamına geliyor. Şarapların renklerinde farklılıklar algılandı. Aroma ve tat bileşenlerine bakarsak; iki şarap da dikkat çekici koku ve tat karmaşıklığını doğrulayan zengin bir kelime dağarcığı ile tanımlandı. Tatlılık, uyum ve tutarlılığın duyusal boyutları özellikle not edildi.”

Araştırma projesi üzerinde NASA ile birlikte çalışan Space Cargo Unlimited şirketinin kurucu ortağı Nicolas Gaume ise yaptığı açıklamada uzaydan gelen şarabın tadının farklı olduğunu ve yerçekiminin yokluğunun şarabın rengini değiştirdiğine dikkat çekiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.