btbilgi

Tesla firmasının elektrikli otomobilleri Autopilot isimli kendi kendine sürüş özelliğine sahip. Bu özellik sayesinde araçlar otobanlarda sürücünün idaresi veya etkileşimi olmadan seyahat edebiliyorlar. Daha önce bunu gösteren çok video izlemiş olabilirsiniz. Fakat Tesla firması daha da büyük bir proje üzerine uzun zamandır çalışıyor, o da ‘Full Self-Driving’ (FSD) yani tam otonom sürüş sistemi. Autopilot sadece belli yerlerde ve şartlarda devreye sokulabilirken, FSD ise aracın her yerde, her koşulda kendi kendine gidebilmesini sağlayacak.

Firma halen tam otonom sürüş sistemi için Beta aşamasında, yani araçlarına uygulanmasına biraz daha var. Beta yazılımı halen Tesla’nın erken erişim programı üzerinden birkaç bin müşteri ve çalışanla test edilmeye devam ediliyor. O arada yayımlanan yeni bir video, araçların tam otonom yapay zeka platformunun çevrelerini nasıl analiz ettiklerini gösterdi. Aşağıdaki videoda bir Tesla aracının FSD açıkken şehrin sokaklarında dolaştığını ve kendi kendine sürüş için kararları alırken çevresini nasıl gördüğünü izleyebilirsiniz.

FSD sistemi daha test aşamasında olduğu için, devreye alındığında sürücü kontrolü bıraksa da hala dikkatli şekilde aracın hareketlerini takip etmek zorunda. Eğer gerekrse acil bir durumda elini direksiyona koyarak veya frene basarak duruma müdahale edebilir. Ama müdahale edilmediği sürece FSD şehir içinde kendi kendine gidebiliyor veya kavşaklardan güvenli biçimde dönebiliyor. Testler sonucunda sistemin yeteri kadar güvenli olduğu tespit edilirse Tesla bu yazılımı araçlarına yüklemeye başlayabilir.

Her ne kadar firma tam otonom sürüş sistemi konusunda iddialı olsa da, hala çeşitli ülkelerdeki trafik ve yasal düzenlemelerin tamamlanması gerekli. Aksi takdirde Tesla araçlarının FSD özelliğini kullanamayacak. Electrek sitesinin videoyla ilgili yaptığı bir yorum da dikkati çekiyor. Bu yorumda, videoda gösterilen FSD sisteminin az trafikli ve tüm trafik işaretlerinin açıkça görülebildiği ortamlarda test edildiğine işaret edilmiş. Sistemin yoğun trafikte ve yollardaki işaretlerin iyi görülemediği zorlu ortamlarda nasıl davranış sergileyeceği konusunda şüpheler olduğu belirtilmiş. Ayrıca sistemin farklı hava koşullarında, yağışlı veya karlı havalarda nasıl hareket edeceği konusunda da tüm denemelerin tamamlanmamış olabileceği aktarılmakta. Yine de Tesla 2022 ylında FSD’yi müşterilerine sunmayı hedefliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.