btbilgi

31 Mart tarihi dünya çapında ‘World Backup Day’, yani Dünya Yedekleme Günü olarak anılmakta. Bu gün özellikle veri kaybının insanlara ne kadar pahalıya mal olabileceğini hatırlatmak için seçilmiş. 31 Mart herkes için, veri kaybı ile birlikte gelebilecek sorunlara hazırlıklı olmak için bilinçlenmenin uygun bir zamanı. Çeşitli kurumlar bu günde verdikleri öneriler ve tavsiyelerle insanları bilgilendirmeye çalışıyorlar.

Dijital çağda yaşadığımız için, veri kaybı herkesin başına gelebilecek en kötü şeylerden biri. İster bireyler isterse de kurumlar için olsun hassas bilgilerin veya dosyaların kaybedilmesi farklı büyüklüklerde krizlere yol açabilir. Son teslim tarihi yaklaşan okul ödevinin dosyaları da olsa, şirketinizin önemli finansal raporları da olsa verilerin kaybedilmesi asla istenen bir şey değil. Sizin için büyük önemi olan evlilik fotoğraflarınızın kaybı bir şirketin müşteri verilerinin silinmesi ile aynı zarar yol açmasa da, aslında ikisi de önlenebilecek durumlar.

Dünya Yedekleme Günü dolayısı ile veri kaybı konusunda bilgi veren ESET firması, değerli verileri kaybetmenin birçok nedeni olabileceğine dikkat çekmiş. Bunlar arasında ön plana çıkartılanlar şu şekilde:

 • Cihazınıza kötü niyetli yazılım bulaşması
 • Siber saldırı
 • Fiziksel hırsızlık
 • Cihaza sıvı dökülmesi
 • Yüksekten düşme
 • Yaş yüzünden parçaların yıpranması
 • Sabit diskin aşırı ısınması
 • Üretim hataları
 • Elektrik kesintileri veya voltajda dalgalanma
 • Doğal felaketler (su baskını, yıldırım düşmesi, deprem gibi)
 • Kullanıcı hataları

Bunlara karşı ana önlem olarak, hassas ve önemli verilerin düzenli şekilde yedeklenmesi veriliyor. Burada yapılabileceklerin arasında ilk sırada iyi hizmet sunan bir bulut yedekleme çözümüne başvurmak var. Tüm önemli dosyaların kopyalarının bir bulut servisinde tutulması, acil durumlarda onları kurtarma şansı vermekte.

Fakat bulut yedekleme ile yetinmeyip, hassas verilerin bir de harici (bilgisayar dışında) depolama cihazında yedeklenmesi öneriliyor. Online ortamdaki dosyalara bir şey olma ihtimaline karşı, her zaman çevrimdışı bir yedeğin daha tutulması tavsiye edilmekte. Bu yedekleme ortamı online olmayacağı için otomatik dosya güncelleme mümkün değil. Bu sebeple kısa aralıklarla dosyaların güncellenmesi gerekli.

Bir güvenlik önlemi olarak da, herhangi bir yerde saklamadan önce tüm verilerin şifrelenmesi tavsiye edilmekte. Eğer hedefli bir saldırı yaşarsanız bulut yedeklerin kaybedilmesi veya harici depolama cihazlarının çalınması söz konusu olabilir. Bu durumda en azından veri güvenliği sağlanabilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.