btbilgi

Dünya çapındaki B2B online alışveriş dünyası yeni bir büyüme trendine girmiş durumda. Bunu söyleyen, ‘The Ultimate B2B E-Commerce Guide’ (B2B e-ticaret Kılavuzu: e-ticaret’te yeni büyüme dalgası) başlıklı raporu yayımlayan küresel lojistik firması DHL Express. Çalışmada B2B e-ticaretin önümüzdeki yıllarda giderek büyüyeceği öngörülmekte.

Raporda COVID-19 salgınının dijitalleşme üzerindeki etkisi ve teknolojiye hakim milenyum kuşağının satın alma gücü gibi faktörlerin e-ticaretin küresel ölçekteki büyümesinin ana sebebepleri olduğuna değinilmiş.

Salgın koşullarının online alışverişe olumlu yansıması raporun ana konularından biri. DHL Express CEO’su John Pearson raporda şu bilgileri vermiş: “Salgın bu gelişmeyi şimdiye dek görülmemiş bir şekilde hızlandırırken, küresel pazarda ürün satan işletmeler de arttı. Böylece e-ticaret ve küresel lojistik yerel kapanmaların kilidini açacak, ekonomilerin devamlılığını sağlayacak ve birçok müşterimiz için COVID-19‘un etkisini azaltacak bir anahtar haline geldi.”

Online B2C sektörü kadar, B2B de büyüme eğilimi içinde. Araştırma firması Statista’nın verilerine bakılırsa, salgın öncesindeki 2019 yılında B2B e-ticaret siteleri ve pazar yerlerindeki satışlar, küresel ölçekte B2C sektörünün pazar büyüklüğünü geride bırakmış. Burada artışın yüzde 18,2 oran ile 12,2 trilyon dolara ulaştığı belirtiliyor.

Rapora göre 2025 yılı itibarıyla tedarikçiler ile satın alma profesyonelleri arasındaki tüm B2B etkileşimlerinin yüzde 80’i dijital kanallarda gerçekleşecek. Research And Markets’in bir araştırmasına göre, salgının hızlandırdığı dijitalleşme sayesinde küresel B2B e-ticaret hacminin 2027 yılına kadar yüzde 70’ten fazla artarak 20,9 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Rapor teknoloji odaklı Y Kuşağı’nın e-ticarete damgasını vurmaya başladığından da bahsetmekte. Halen Y kuşağı üyelerinin, tüm profesyonel B2B satın alma kararlarının yüzde 73’üne imza atmakta olduğu araştırmalar ile saptanmış. Dijital dünyanın içine doğan bireyler olarak, bu kuşağın B2C sektöründeki deneyimlerinin B2B işlemlerini yaparken yüksek beklentilere dönüştüğü savunulmuş. Bunun da işletmeleri hem dijital çözümlere daha fazla yatırım yapmaya zorladığı, hem de büyük bir büyüme potansiyeli sunduğu ifade ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.