btbilgi

Koronavirüs salgınının ilk senesinde tüm sektörlerdeki işletmeler, kurumlar ve organizasyonlar ciddi iletişim sorunları yaşadılar. Birçok şirketin iş süreçlerini aksatmamak için uzaktan çalışma yöntemlerini hızla adapte etmesi gerekti. Bu çözümlerin en önemlilerinden biri de video iletişim servisleri oldu. Sosyal mesafe önlemleri yüzünden tüm dünya belli sürelerle evde yaşamaya mecbur kalırken, kuruluşlar da çalışanlarını bağlantıda ve üretken tutmak için video konferanslara başvurdu.

Geçen senenin en büyük trendlerinden biri haline gelen video iletişim servislerinin ne noktaya geldiğine dair, Zoom firması ve Boston Consulting Group (BCG) bir araştırma gerçekleştirmiş. Hem halka açık GSYİH ve istihdam verilerine dayalı bir ekonomik analiz, hem de video konferans kullanan işletmelerde tam zamanlı görev alan 5 bin 820 yöneticiden toplanan veriler sonucunda ‘Impact of Video Communications During COVID-19’ (Video iletişimin COVID-19 krizine etkisi) başlıklı rapor hazırlanmış.

Araştırmada katılımcılardan şirket çalışanlarının ne kadarının 2019 ve 2020’de uzaktan çalıştığı ve 2022’de tamamen veya kısmen uzaktan çalışacakların sayısını tahmin etmeleri istenmiş. Rapora göre salgın döneminde uzaktan çalışanların sayısı 2,5 ile 3 kat arasında artış göstermiş. KOBİ’ler salgında küresel olarak uzaktan çalışanlarının sayısında 2,6 kat artışa şahit olurken, yöneticilerin yüzde 70’i salgından öncekine kıyasla esnek çalışma modellerine daha sıcak bakmaya başladıklarını söylüyorlar.

Esnek çalışma modellerini gelecekte desteklemeyi en çok planlayan ülkeler ise sırasıyla Hindistan (yüzde 92), ABD (yüzde 72) ve Almanya (yüzde 70) olarak saptanmış. Yöneticiler hibrit çalışma modellerinin kalıcı olduğu, çalışanların üçte birinden fazlasının salgın sonrasında da uzaktan çalışmaya devam edecekleri görüşünde.

Yöneticilere bu zamanlarda video konferans çözümleriyle çalışanların oranları da sorulmuş. Kurumsal amaçlı video konferans çözümleri kullanan çalışanların sayısı da benzer şekilde 2,4 ile 2,7 arasında artmış gibi görünüyor. Video iletişim çözümleri kullanarak geçirilen süre ise 3 ile 5 kat kadar yükselmiş durumda. Sektörler bazında en fazla büyüme rakamları aşağıdaki şekilde:

  • Sağlık sektörü: Uzaktan çalışma 2,4 kat, video konferans kullanımı 2,6 kat artmış.
  • Eğitim sektörü: Uzaktan çalışma 3,3 kat, video konferans kullanımı 3,5 kat artmış.
  • Teknoloji sektörü: Uzaktan çalışma 3,1 kat, video konferans kullanımı 2,4 kat artmış.
  • Profesyonel hizmetler: Uzaktan çalışma 2,7 kat, video konferans kullanımı 2,8 kat artmış.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.