btbilgi

Bu sene 15’inci yıldönümünü kutlayan Twitter dünyanın en popüler  sosyal medya platformlarından biri. Sınırlı karakter sayısı özelliği ile ilk günden beri kendini diğer sosyal medya araçlarından ayırmasını bilen Twitter’ı her gün haber almak, bilgi edinmek, ünlüleri takip etmek ve daha birçok şey için aktif biçimde kullanıyoruz.

Ama her sosyal medya platformunda olduğu gibi Twitter da sorunsuz değil. Kullanıcıların kendilerini trollere veya online zorbalığa karşı koruması için bazı teknik özellikler devreye alınmış. Bunları özetleyen ESET uzmanları, kullanıcılara önemli tavsiyeler veriyorlar:

Hesap koruma

Her online hesapta olduğu gibi, öncelikle parola oluştururken karmaşık ve benzersiz parola oluştuduğunuza emin olun. Hesap ayarlarınızın güvenlik ve hesap erişimi bölümünde iki faktörlü kimlik doğrulamasını (2FA) etkinleştirin. 2FA’nın mevcut olmaması durumunda tek kullanımlık yedekleme kodları veya tek seferlik bir parola (OTP) kullanılabilir.

Tweet gizliliği

Tweet gizliliği seçeneğini aktive ederseniz tweet’lerinizi yalnızca takipçileriniz görebilir. Yalnızca sizi takip eden (ve engellemediğiniz) hesaplar korunan tweet’ler ile etkileşime girebilirler. Tweet’lerinizi görmek ve etkileşimde bulunmak isteyen yeni takipçilerin size takip isteği göndererek onayınızı alması gerekmekte.

Konum bilgisi

Konum bilgilerinizi etkinleştirdiyseniz, Twitter bu bilgileri tweet’lerinize seçici olarak eklemenizi sağlamakta. Bu özelliğin açıklaması şudur: “Twitter’ın GPS bilgileri gibi kesin konumunuzu toplamasına, depolamasına ve kullanmasına izin veriyorsunuz”. Sizi kimin gizlice takip ettiğini asla bilemeyeceğiniz için, gizlilik ve güvenlik bölümünden bu özelliği devre dışı bırakmanız önerilmekte.

Etiketleme

Kullanıcıların fotoğraflarda birbirlerini etiketlemelerine izin veren özelliği varsayılan olarak açıktır ve gizlilik ve güvenlik ayarlarından kapatılabilir. Bu seçenek, herkesin sizi etiketleyip etiketleyemeyeceğini veya yalnızca takip ettiğiniz kişilerle sınırlı olup olmamasını seçmenizi sağlamakta.

Susturma ve engelleme

Eğer sizi rahatsız edece veya zorbalık gösteren hesaplara varsa onları engelleyebilir veya biraz daha az sert olan susturma özelliğini kullanabilirsiniz. Kelimeleri sessize alma seçeneği ise feed’inizde görmek istemediğiniz içeriği önlemek için kullanılabilir.

Direk mesaj

Direkt mesajlar menüsünde kullanıcı kendisi ile kimlerin iletişim kurabileceğini filtreleyebilmekte. Kullanıcıya kimlerin direkt mesaj gönderebileceğini yönetmenin yanı sıra, tipik spam belirtilerini taşıyan mesajları gizleyen bir spam filtresini açma seçeneği de bulunuyor.

Keşfedilebilirlik

Kişiler sizi Twitter’da e-postanız veya telefon numaranızı kullanarak arayabilir. Gizlilik konusunda duyarlı kullanıcıların bu seçenekleri kapatması tavsiye edilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.