btbilgi

Dijital dönüşüm çabaları Koronavirüs salgının ilk dönemlerinde bozguna uğramışken, toparlanmayı başaran sektörler dijitalleşme planlarını yenilemek durumunda kaldılar. İnsan canından sorumlu sağlık sektörü ise toparlanmak bir yana, salgın boyunca siber saldırılarla da karşı karşıya kaldı.

IBM’in verdiği bilgiye göre özellikle salgın araştırma ve tedavisi kapsamında hizmet veren sağlık kuruluşları, hastaneler, ilaç üreticileri ve diğer tıbbi şirketlere yönelik siber saldırılar 2020’de iki katına çıkmış. Geçen seneki saldırıların, önceki yıla kıyasla yüzde 10,5 artış gösterdiği ve vaka başına yaklaşık 7,13 milyon dolarlık zarara neden olduğu aktarılıyor. Sağlık sektörü veri ihlali oranında da 2019’a göre yüzde 12’lik artışla, tüm sektörler arasında ilk sırada yer almakta.

Konuyla ilgili bilgi veren Berqnet Firewall firması, siber güvenlik zafiyetlerinin beraberinde getirdiği hayati tehlikeyi 2020’nin en dikkat çekici saldırısı ile hatırlatıyor. 2020 yılının Eylül ayında Almanya’daki Düsseldorf Üniversitesi Hastanesi’nde can kaybına neden olan ilk siber saldırı yaşandı. Hastanenin ağındaki 10 adet sunucuda bulunan veriler, siber saldırı sonucu şifrelendi ve fidye talep edildi. Verilere erişilemediği ve sistemlerin sağlıklı çalışmadığı bu süreçte hastaneye gelen bir hasta, mecburen başka bir hastaneye sevk edildi ve yaşanan zaman kaybından dolayı hayatını kaybetti.

Sağlık sektörünün siber saldırılara hedef olmasında üç ana sebep verilmiş:

  • Sağlık kurumlarında parasal ve istihbarat açısından yüksek değere sahip çok fazla bilgi barındırılması. Siber saldırının hedefinde hastaların sağlık bilgilerinin yanı sıra, kredi kartı ve banka hesap numaraları gibi finansal bilgiler, kimlik numaraları gibi kişisel bilgiler, tıbbi araştırma ve yeniliklerle ilgili fikri mülkiyet bilgileri yer alabiliyor.
  • Siber saldırı sonucunda bir sağlık kuruluşuna verilebilecek zararın çok büyük olması. Dolayısıyla da istenebilecek fidye talebinin yükselmesi.
  • Sağlık sektöründe ciddi siber güvenlik zafiyetlerinin bulunması. Güncel araştırmalara bakılırsa, sağlık sektörü siber güvenlik önlemleri konusunda diğer sektörlerin gerisinde kalmakta. Bilişim teknolojileri için ayrılan bütçenin yalnızca yüzde 7’si siber güvenlik için kullanılıyor.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.