btbilgi

Popüler oyuncak markası LEGO ile ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, ilk Uzay Mekiği uçuşunun 40’ıncı yıl dönümünü kutlamak amacıyla özel bir set piyasaya sürüyorlar. Set 2.354 parçadan oluşmakta ve tamamlandığında Uzay Mekiği’nin 1:70 ölçeğinde bir modeli meydana getirilmekte. Bu setin özel bir anlamı da var. Pakete dahil olan ünlü Hubble Teleskopu modeli ile, set NASA’nın 1990 yılında gerçekleştirdiği STS-31 (Space Transportation System) görevine selam yolluyor.

Setteki parçalarla inşa edilen Uzay Mekiği ve Hubble Teleskopu modellerinin, ölçeği sayesinde mühiş ayrıntı vaat ettiği aktarılmakta. Hareketli parçalardan, astronotların oturduğu küçük mavi koltuklara kadar ayrıntılara çok dikkat edimiş gibi görünüyor. Setin tasarlanmasında, STS-31 uzay görevinde yer almış olan eski NASA astronotu Dr, Kathy Sullivan danışmanlık yapmış.

Uzay Mekiği modelinin kendisi 55,46 santimetre uzunluğunda, 34,60 santimetre genişliğinde ve 21,78 santimetre boyunda. LEGO mekiğin daha gerçekçi görünmesini sağlamak için, yük bölmesi duvar parçası ve ön cam için kıvrımlı parçalar dahil olmak üzere birçok yeni parça tasarlamış. Modelde dikkat çeken işlevsel özellikler arasında iniş takımı, yük bölmesi kapıları, yükseliş kanatçıkları ve dümen kanatçığı var.

Sete dahil olan Hubble Teleskopu katlanarak mekiğin yük bölmesine girebiliyor. İstendiğinde yük bölmesinden çıkıyor gibi pozisyonlandırılabilmekte. Teleskop modelinin güneş panelleri de açılabiliyor. Sette hem mekik, hem de teleskop için ayrı sergi ayakları ve bilgilendirme plakaları var.

Modeli oluşturan İngiliz tasarımcı Milan Madge, çocukluğunda hep mekiğin kalkışlarını izleyerek ve LEGO setleriyle oynayarak büyüdüğünü söylüyor. Danimarka’da yaşayan Madge, LEGO formatında parçalanmadan sağlam şekilde duracak gerçekçi bir mekik inşa etmenin yaratıcı zorlukları olduğunu ifade etmiş: “Bu model için büyük bir ölçeğe gitmek zorunda kaldık. Geçmişte pek çok uzay mekikleri yaptık, yaklaşık yarım düzine kadar. Fakat bunların hepsi katı roket iticileri ve harici tankı içerebilmeleri için küçük ölçekli olma eğilimindeydiler. Daha büyük br ölçeğe geçmemizin sebebi birçok küçük ayrıntıyı yakalayabilmekti.”

Uzay Mekiği ve Hubble Teleskopu setinin 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren LEGO resmi web sitesinde 199 dolar fiyatla satılacağı açıklanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.