btbilgi

İnternet bağlantıları ülke çapında yayıldıkça ortaya çıkan önemli bir trend var. O da kafe ve restoran gibi mekanlarda müşterilere ücretsiz Wi-Fi bağlantısı sağlanması. Bu hizmet o kadar genelgeçer hale geldi ki, mekanların müşterileri artık girer girmez veya masaya oturur oturmaz ücretsiz internetin şifresini sormayı alışkanlık edindiler. Ama ister kablolu ya da kablosuz bağlantı ile kurum bünyesindeki internet hizmetini, müşterilerinin ya da çalışanlarının kullanımına açan işletmelerin dikkat etmesi gereken çok önemli bazı konular var.

Konuyla ilgli bilgi veren Siberasist firması, 5651 Sayılı Kanun’a göre ücretli ya da ücretsiz internet hizmeti sunan her işletmenin, ayrıca bir takım özel ve tüzel kişilerin log kayıtlarını tutma yükümlülüğü olduğunu aktarmakta. Kafeler ve restoranlar dışında, toplantı için gelen misafirlerine internet bağlantısına erişim veren iş yerlerinin de buna dikkat etmesi gerekli.

Sunulan ücretsiz Wi-Fi hizmetinin erişim kaydını tutmak, kişisel verilerin güvenliği ve sanal ortamda işlenebilecek siber suçların tespiti adına büyük önem arz ediyor. Müşterilerin veya çalışanların işleyebilecekleri suçların tespiti ve takibinin göz ardı edilmesinden dolayı oluşan problemler karşısında işletmelerin doğrudan sorumlu tutulduğu özellikle belirtilmiş.

Elektronik iletişim araçlarının sağladığı imkanların suistimal edilmesi nedeniyle işlenen suçların önüne geçmeyi hedefleyen 5651 Sayılı Kanun’a göre internet sağlayıcı kurumların; kendi ağları içerisinde dağıtılan IP adres bilgilerini, kullanıma başlama ve bitiş saatleri ile kullanılan adreslere bağlanan bilgisayarların IP adreslerini elektronik ortamda kayıt altına alması ve bu kayıtları 2 yıl boyunca saklaması gerekiyor. Kurum ağına bağlı olarak işlenebilecek herhangi bir suçun takibini yapmayan işletmelerin ilk elden sorumlu tutulacağını belirten Serap Günal, hem müşterilerin işleyecekleri suçların hem de siber saldırıların tespitinin yapılabilmesi adına gerekli kayıtların tutulmasının zorunlu olduğunu vurguluyor.

5651 Sayılı Kanun hakkında yeterli olmayan işletmelerin hem idari hem de teknik detaylara önem vererek hareket etmesi cezalarla karşılaşmasını engelliyor. Kanunun bir işletmeden yerine getirmesini istediği yükümlülüklerin eksiksiz sağlanması için işletmelerin sağlam bir teknik altyapıya sahip olması gerektiğine dikkat çeken Siberasist, daha önce hiç log kaydı tutmamış ve teknik gereklilikleri yerine getirmemiş olan işletmelerin gereken önlemleri bir an önce almalarını tavsiye etmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.