btbilgi

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verdiği bilgiye göre, dünya üzerinde görme engeline sahip yaklaşık 285 milyon insan var. Bu insanalrın günlük hayatlarını normal şekilde evam ettirebilmeleri için sunulan teknolojik çözümler ne yazık ki çok az miktarda. Daha önce WeWalk gibi bazı örnekleri görmüştük. Fakat ister GPS bazlı, isterse de akıllı telefon bazlı olsun bu ürünler çoğunlukla bağımsız navigasyonu kolaylaştırmak için gerekli olan derinlik algısını sağlamakta zorlanıyor. Yapay zeka desteği ile çalışan bir sırt çantası bu noktadan yola çıkılarak geliştirilmiş.

Georgia Üniversitesi Yapay Zekâ Enstitüsü’nde yapay zeka araştırmacısı olan Jagadish K. Mahendran ve ekibi, görme engelliler için özel bir sırt çantası tasarlamış. Mahendran ilhamını geçtiğimiz sene karşılaştığı görme engelli bir arkadaşından almış. Çantanın özelliği trafik levhaları, sarkan objeler, yaya geçitleri, hareket eden nesneler ve değişen yükseltiler gibi sık karşılaşılan engelleri tespit etmeye yaraması. Bunları yaparken de az enerji tüketen, interaktif bir cihaz platformu üzerinde Intel’in yapay zeka sistemini kullanmakta.

Sırt çantası içinde bir bilgi işlem ana birimi (örneğin bir dizüstü bilgisayar) bulunan var. Kullanıcı üzerine akıllı kamera monte edilmiş bir yelek giyiyor. Ayrıca yaklaşık sekiz saat kullanım kapasitesi sunan cep boyunda bir batarya kutusunun yer aldığı bir bel çantası takılıyor. Luxonis OAK-D kamera gerekirse bel çantasına da yerleştirilebilmekte. Kamera sırt çantasındaki bilgi işlem birimine eşleştirilip çalışmaya başlıyor.

Kameranın ana özelliği, içinde bir uç (Edge) yapay zeka çözümü bulundurması. Kamera sayesinde hızlandırılmış bilgisayar görüşü fonksiyonları ve stereografik çiftinden gerçek zamanlı bir derinlik haritası oluşturulabiliyor. Ayrıca tek bir 4K kameradan renk bilgisi sunarken, gelişmiş sinir ağlarını da çalıştırabilme becerisine sahip.

Kullanıcı bunlara ek olarak bir Bluetooth özellikli kulaklık takıp sisteme erişim sağlıyor. Sistemle etkileşim sesli sorgular ve komutlar aracılığıyla yapılmakta. Sorulara sorulara yanıt da kullanıcıya yine sesli açıklamalarla verilmekte. Kullanıcı bulunduğu çevre içinde hareket ederken sistem, levhalar, ağaç dalları ve yayalar da dahil olmak üzere sık karşılaşılan engeller hakkında sesli olarak bilgi aktarıyor. Ayrıca yaya geçitleri, kaldırım kenarları, merdivenler ve girişler konusunda da uyarıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.