btbilgi

Yeni nesil otomobillerin çoğu dokunmatik ekranlara ve geniş bir yelpazede işlevleri olan eğlence, bilgi ve navigasyon sistemlerine sahip. Bunların bazıları Android Auto veya Apple CarPlay gibi arayüzler sayesinde akıllı telefonunuza da bağlanıyor. Akıllı telefonlarla bağlantı bu sistemlere hem internet erişimi, hem de çeşitli ek özellikler kazandırmakta. Renault grubuna bağlı Dacia markası ise bunları birleştirmeyi hayal etmiş.

Dacia’nın en son Sandero modelinde sunulan ‘Media Control’ özelliği, arabadaki bilgi ve eğlence sistemini kaldırıp yerine akıllı telefonunuzu koymak üzerine kurulmuş. Media Control sistemi iOS veya Android akıllı telefonlara yüklenen özel bir mobil uygulamaya sahip. Uygulamayı telefona yüklüyorsunuz, sonra da Sandero’nun gösterge panelindeki kapağı açıp telefonu buraya yerleştiriyorsunuz.

Telefonun takıldığı yuvanın boyutları, farklı büyüklükte ekranlı telefonlara göre ayarlanabiliyor. Yuva araç hareket halindeyken telefonu sıkıca tutuyor ve düşmesini engelliyor. Akıllı telefon arabaya bir USB kablosu veya Bluetooth aracılığı ile bağlanmakta. Böylece sürücü ve yolcular telefonu direk aracın bilgi ekranıymış gibi kullanıyorlar. Yüklenen uygulama sayesinde bir arabada ihtiyacınız olan her türlü işlev telefonun dokunmatik ekranından veya sesli komutlarla yürütülebilmekte. Hatta telefon direk otomobilin direksiyonundaki butonlarla bile bağlantı halinde oluyor.

Media Control sistemi ile arabanın radyosu kumanda edilebilir; ayrıca telefondan, USB belleklerden veya streaming müzik servislerinden şarkı dinlenebilir. Telefon görüşmelerini yapmak, bir navigasyon hizmeti kullanmak, sesli şekilde günlük iş programına bakmak, notlar tutmak gibi birçok şey kolayca gerçekleştirilebiliyor. Telefon direk olarak araca bağlı olduğu için, uygulama üzerinden araçla ilgili verilere de ulaşılıyor. Bunlar arasında gerçek zamanlı yakıt tüketimi, mevcut hızı, kat edilen mesafe ve motorun çalışma durumu gibi bilgiler var.

Telefonunuzu yuvadan çıkardığınızda kapak kapnıyor ve ön konsol tekrar bütünsel görünümüne kavuşuyor. Eğer telefonu yuvadan almadan, unutup da arabadan çıkmaya çalışırsanız bir uyarı ile telefonu çıkartmanız hatırlatılmakta. Başka güzel bir becerisi ise, uygulamanın ‘Go To My Car’ özelliği sayesinde arabanızı park ettiğiniz yerin otomatik olarak kaydedilmesi. Arabayı bulmak istediğiniz zaman üçüncü parti bir uygulama kullanmak zorunda kalmıyorsunuz. Dacia bu sistemle her sürücünün ihtiyacı olan özelleştirme ve tüm hizmetlere erişimi garantilemek istediğini açıklıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.