btbilgi

KPMG’nin küresel finans teknolojileri ekosisteminin gelişimini ele alan yıllık araştırmasının yenisi yayımlandı. 2020’nin ikinci yarısını inceleyen ‘Pulse of Fintech – H2-2020’ başlıklı raporda Koronavirüs salgınının yılın ikinci yarısına etkileri anlatılıyor. Buna göre geçen yıl salgının ilk döneminde birçok anlaşmanın durmasının ardından, yatırımcılar ve fintechler yılın ikinci yarısında yeni normalde iş yapmayı öğrenerek trendi tersine çevirmeyi başarmışlar.

Raporda 2019’da gerçekleşen mega M&A işlemlerinin 2020’de gerçekleşmemesi nedeni ile, 2020 yılında yatırımlarda düşüş olduğu saptanmış. Yatırımlar 2019’daki küresel 168 milyon dolar seviyesinden, 2020’de 105 milyon dolar seviyesine gerilemiş.

Buna karşın 2020’nin ikinci yarısında küresel M&A, PE ve VC işlemlerinde 71,9 milyar dolar tutarında fintech yatırımı gerçekleştiği aktarılıyor. Bu rakamın 2020’nin ilk yarısında  görülen 33,4 milyar dolarlık yatırım miktarının iki katından fazla olduğuna dikkat çekilmekte. Küresel VC yatırımlarının tarihinin en yüksek ikinci seviyesine ulaştığı da önemli bir başka bulgu. Salgına rağmen fintechler 42,3 milyar dolarlık VC yatırımı çekmişler ve 2018’den sonraki en yüksek seviyeye ulaşılmış.

2020’de fintech sektöründe oluşan yenilikler şöyle özetlenmekte:

  • Dijitalleşmenin hızlanmasına paralel e-ödeme çözümleri ve temassız bankacılığa talebin artması,
  • Çok hızlı kullanıma giren e-ticaret platformlarının, dijital müşteri hizmetleri kanallarının, e- cüzdanın müşteri davranışını kökten değiştirmesi,
  • Dönüşüm çabalarını hızlandırmak isteyen kurumların büyüyen fintech yatırımları ve ortaklıkları,
  • Olgun fintechlerin ve bigtechlerin coğrafi olarak büyümek veya tüketicileri için yeni değerler ortaya çıkarmak için birleşme ve satın almalara yönelmesi.

2021’in ilk yarısı için beklentileri şu şekilde:

  • Tüm dünyadaki özellikle daha az olgun piyasalarda, ödeme sistemleriyle ilgili yatırımlarda hareketlilik var. Büyük ödeme oyuncularının küresel ölçekte güçlenmek için konsolide olduğunu göreceğiz ve bu da yeni mega M&A anlaşmalarına yol açacak.
  • Fintechler için yeni pazarlar ortaya çıkacak. ABD küresel olarak fintech yatırımlarının hakimi ama özellikle Orta ve Kuzey Asya ve Güney Amerika’da fintech merkezleri gelişmeye ve büyümeye devam edecek.
  • Sektörel halka arzlarda küresel artış bekleniyor. Bir dizi unicorn’un 2020’deki başarılı halka arzları göz önüne alındığında, muhtemelen 2021’de bir dizi yeni unicorn’un halka arzı gündemde olacak.
  • Birleşme ve satın almalar toparlanıyor. Küresel ölçekte büyümek ve yakın bölgelere yayılmak isteyen fintechler için birleşme ve satın alma faaliyetlerinde canlanma olacak.
  • Kripto varlıklar ana akım haline gelecek. Dijital defter teknolojilerinin evrimi ve merkez bankalarının dijital para birimlerine artan ilgisi, sınır ötesi ödeme alanında çok büyük fırsatlar çıkarabilir.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.