btbilgi

Salgın sebebiyle her sektörden milyonlarca insanın uzaktan çalışamaya başlaması, güvenlik açıklarındaki artışı da beraberinde getirdi. Accenture’ın br araştırmasına göre iş liderlerinin yüzde 68’i siber güvenlik risklerinin arttığını düşünüyor. ABD’li telekomünikasyon şirketi Verizon’ın analizlerine göre ise geçtiğimiz seneki ihlallerin yüzde 86’sı finansal ve yüzde 10’u casusluk kaynaklı. İhlallerin yüzde 45’i bilgisayar korsanlığı, yüzde 17’si kötü niyetli yazılım ve yüzde 22’si kimlik avı içermekteymiş.

Keepnet Labs geçen seneki problemleri ve vakaları incelemiş, 2021 kurumsal siber güvenlik trendlerindeki tahminlerini de bir raporda aktarmış. İşte rapordan özet öngörüler:

5G bağlantılı cihazlar

5G konusunda atılan adımlar ile bağlı cihazların bant genişliğinin artması ve otomasyondaki yaygınlaşma IoT cihazları siber saldırılara daha savunmasız hale getirecek. 5G dünya çapında yaygınlaştıkça, daha büyük ve daha sık DDoS saldırıları mümkün olacak.

Dahili tehditler

Çalışan ihtiyaçlarındaki karışıklık ve uzak bir işgücüne sürekli bağımlılık, içeriden gelen tehditlerden yararlanmak isteyen suçlular için 2021’de de potansiyel saldırı ortamı olmaya devam edecek.  Araştırmacılar, uzaktan iş gücü eğiliminin içeriden gelen tehditlerde artışa neden olacağına inanıyor. Araştırma şirketi Forrester’a göre yüzde 25’i içeriden gelen tehditlere bağlı olan veri ihlallerinin 2021’de yüzde 33’e yükselmesi bekleniyor.

Geniş çaplı kimlik avı operasyonları

Araştırmalara göre 2021’de otomasyonun yaygınlaşmaya devam etmesi nedeniyle hedefli kimlik avı saldırılarında büyük bir artış bekleniyor. Bu bağlamda kurumsal ağların güvenliğinin ihlal edilmesinin en yaygın yollarından olan mızrak avı saldırılarını otomatik hale getirecek yöntemler artacak. Bu da saldırganların tek seferde gönderebilecekleri hedef kimlik avı e-postalarının hacmini önemli ölçüde artıracak ve başarı oranlarını yükseltecek.

Buluta saldırı

Salgın ile birlikte buluta geçişin hız kazandığı saptandı. Hal böyle olunca bulut tabanlı siber saldırılar da katlanmış durumda. 2021’de şirketlerin bulut yapılarını koruyabilmek için bulut güvenliğine yapacakları yatırımları artırmaları şart.

Otomasyon ile gelen güvenlik açıkları

Stanford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre üretimde yapay zekayı kullanan şirketlerin oranı dünya genelinde yüzde 58’e ulaşmış durumda. Salgının etkisiyle dijitalleşmenin artmasına paralel olarak şirketler sadece yapay zeka alanında değil, makine öğrenmeden RPA’ya kadar otomasyon odaklı yatırımlarını 2021’de arttırmaya devam edecekler.

Mobil cihazlar risk altında

2020 yılındaki uzaktan çalışma trendi, 2021’de de devam edecek. Bununla birlikte uzaktan çalışanların iş için artık vazgeçemedikleri mobil cihazlara siber saldırılar da artacak. Şifrelenmiş mesajlaşma uygulamalarını gözetlemek için tasarlanmış özel casus yazılımlarından, Android tabanlı güvenlik açıklarından faydalanan saldırı türlerine kadar çok fazla tehdit göreceğiz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.