btbilgi

Biyoteknoloji, nanoteknoloji ve bilişsel teknolojilerde son yıllarda görülen bilimsel gelişmeler insanlığa yepyeni bir alan açıyor. İnsanlar kendilerini teknoloji aracılığı ile daha güçlü, daha dayanıklı, daha sağlıklı ve daha becerikli yapmanın eşiğinde. İsteyenler gelecek 20-30 yıl içinde, şimdiye kadar sadece bilim kurgu eserlerinde ve çizgi romanlarda görülen insanüstü bazı özelliklere sahip olabilecekler. Bu şekilde geliştirilmiş kişilere ‘artırılmış insanlar’ deniliyor. Peki dünya bu gelişmelere hazır durumda mı?

Geçen sene sonunda gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçları, artırılmış insanlar ile birlikte yaşama konusundaki fikir farklılıklarını ortaya koymuş. Kaspersky’nin araştırma raporuna bakılırsa insanlığı bir sonraki adıma taşıyabilecek teknolojiler konusundaki anlayış eksikliği, bu alandaki heyecan verici gelişmeleri daha baştan engelleme potansiyeline sahip. Rapordan dikkat çekici bulgular şöyle sıralanmış:

Genel yaklaşım

 • Avrupalı yetişkinlerin yaklaşık yarısı (yüzde 46,5), insanların teknolojiyle kendi vücutlarını geliştirmekte özgür olmaları gerektiğine inanıyor. Ancak çoğu bu tür teknolojilerin uzun vadeli toplumsal etkileri hakkında endişeli olduğunu söylüyor.
 • Araştırmaya katılanların sadece yüzde 12’si, iş yerinde haksız bir avantaj elde edeceklerini düşündükleri için insani güçlendirme uygulayan kişilerle çalışmaya karşı çıkmış.
 • Her beş yetişkinden neredeyse ikisi (yüzde 39), insani güçlenmenin gelecekte sosyal eşitsizliğe veya çatışmaya yol açabileceğinden endişe duymakta.
 • Genel olarak katılımcıların yaklaşık yarısı (yüzde 49) hem güçlendirilmiş hem de güçlendirilmemiş insanları içeren geleceğin toplumu hakkında “heyecanlı” veya “iyimser” olduğunu ifade etmekte.

Gerçek hayatta artırılmış insanlar

 • Katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 51) bu şekilde güçlendirilmiş biriyle tanıştıklarını söylemiş.
 • Kişisel yaşam söz konusu olduğunda katılımcıların neredeyse yarısı (yüzde 45), bu tarz biriyle çıkmanın kendileri için sorun olmayacağını belirtiyor.
 • Katılımcıların yüzde 5,5’i daha önce geliştirilmiş özellikleri olan biriyle çıktığını itiraf etmekte.
 • Katılımcıların dörtte birinden biraz fazlası (yüzde 27), bu fikre karşı çıkanların yüzde 41’ine kıyasla, artırılmış kişilerin hükümet düzeyinde özel temsile sahip olması gerektiğine inanıyor.

Kabul seviyesi

 • Katılımcıların üçte birinden fazlası artırılmış insanları “her zaman kabul ettiklerini” söylemiş.
 • Yüzde 17’si on yıl öncesine kıyasla “daha fazla kabullenmeye hazır olduklarını” belirtmekte.
 • Avrupalı erkeklerin yarısı (yüzde 50), kadınların yüzde 40’ı hem normal hem “güçlendirilmiş” insanlar tarafından paylaşılan gelecek hakkında “heyecanlı” ya da “iyimser” olduklarını söylüyor.
 • Bir aile üyesi sağlık gerekçesiyle geliştirme teknolojilerine ihtiyaç duyarsa, katılımcıların tercihi bunun bir biyonik kol (yüzde 38) veya biyonik bacak (yüzde 37) olması yönünde.
 • Katılımcıların yaklaşık üçte biri (yüzde 29,5) tercihlerine bakılmaksızın kendilerini bu şekilde geliştirmeye karar veren aile üyesini destekleyeceklerini beyan etmiş.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.