btbilgi

Her geçen sene giyilebilir teknolojiler alanında büyük gelişmeler görüyoruz. Günlük yaşantımıza dahil olmasına alıştığımız akıllı saatler, gözlükler, bileklikler, kulaklıklar ve kameralar gibi ürünler hayatımızı daha kolay hale getirmekte. Günümüzde tüketicilerin yüksek talebi olan giyilebilir teknoloji ürünleri için 2021 yılında kullanıcıların 81,5 milyar dolar harcayacağı tahmin edilmekte.

Araştırma firması Gartner’ın verdiği bilgiye bakılırsa, 2020’de giyilebilir teknolojilere 69 milyar dolar harcanmış ve bu sene bu pazarda yüzde 18 büyüme olması öngörülmekte. 2022 yılında ise rakamın 93,8 milyar dolara yükselmesi söz konusu. Bu pazarda en büyük payı akıllı saatler ve akıllı kulaklıklar alıyor. Akıllı saatlere yapılacak harcamalar 2021’de 25 milyar doları aşabilir, akıllı kulaklıklara ise 39 milyar dolar harcanması bekleniyor.

2021’de giyilebilir teknoloji ürünlerine milyarlarca dolar

Gartner’ın kıdemli araştırma direktörü Ranjit Atwal raporla ilgili şu yorumları yapıyor: “COVID-19 semptomlarını kendi kendine takip etmek için sağlık teknolojilerinin geliştirilmesi, küresel karantinalar boyunca tüketicilerin kişisel sağlıklarına olan artan ilgiyke birleşince giyilebilir cihazlar pazarı önemli bir fırsat yakaladı. Tüketiciler giyilebilir teknolojik cihazlara fitness aktiviteleri ve sağlık takibi gibi amaçlarla yönelirken, hepsinin arasında kulağa takılan cihazların ve akıllı saatlerin özellikle güçlü bir büyüme gösterdiğine şahit olduk.”

Firmanın yıllık yayımladığı giyilebilir teknoloji raporuna bu sene eklenen yeni bir kategori var: Akıllı yamalar (smart patch). 2021’de gözle görülür bir büyüme yakalanacağı öngörülen akıllı yama ürünleri, cilt yüzeyine yapışan ve sağlık ölçümü yapmakta kullanılan basit sensörlerden oluşuyor. Pasif akıllı yamalar cilde yapıştırılıp vücut ısısı, nabız, kan şekeri ve benzer veriler kolayca toplanabilmekte. Aktif yamalar ise diyabetik hastalar için insülin gibi ilaçları kendi kendilerine belli dozlarda uygulayabiliyorlar.

Raporu inceleyen Bitdefender şirketi ise, giyilebilir cihazların kullanımındaki artışın güvenlik yöneticileri ve ekipleri için giderek büyüyen bir zorluk oluşturduğuna dikkat çekmiş. Bu cihazlar kullanıcılar hakkında hassas kişisel bilgiler de dahil olmak üzere büyük miktarda kullanıcı verisi topluyorlar. Dolayısı ile siber suçlular için giderek daha önemli hedefler haline gelmekteler.

Suçlular sadece kişilerin sağlık ve kişisel bilgilerini toplamakla kalmıyor, Wi-Fi ağlarına bağlanan cihazlar aracılığı ile saldırılarını geişletme fırsatı da yakalıyorlar. Bitdefender bu sebeple küresel giyilebilir cihaz güvenliği pazarının kısa sürede büyüyerek, 2023’de yüzde 16 bileşik yıllık büyüme oranıyla 702,6 milyon dolara ulaşmasının öngörüldüğünü aktarmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.