btbilgi

Girişimcilik ekosistemine dair yayımlanan iki rapor, 2020 yılındaki gelişmelerin ne seviyeye geldiğine dair önemli bilgiler sunuyor. Birincisi StartupCentrum tarafından Ocak ayının sonunda yayımlanmış olan ‘2020 Türkiye Yatırım Raporu’. Diğeri ise KPMG Türkiye’nin 212 iş birliği ile hazırladığı ‘Türkiye Startup Yatırımları Raporu’. İkisinde de 2020 yılında gerçekleştirilen girişim yatırımları konusunda olumlu bir tablo çizilmekte.

StartupCentrum raporunda 2020 yılı içinde toplam yatırım tutarının yüzde 38 artış göstererek 120 milyon dolara ulaştığı aktarılmakta. Kurucusu Türk, şirket merkezi yurtdışında olan teknoloji girişimlerine ise 366 milyon dolar yatırım yapılmış. Bu şirketlerin çoğunun ekiplerini Türkiye’den topladığına raporda dikkat çekiliyor. Amazon başta olmak üzere farklı firmalarca 19 girişim satın alındığı da verilen bilgilerden.

2020’de yatırım alan girişimlerin kurucuları incelendiğinde yüzde 88,7 oranla erkek, yüzde 11,3 kadın girişimci olduğu görülmekte. Yatırımcılar da ele alınmış, melek yatırımcılar arasında Hande Enes 9 yatırım ile en çok yatırım yapan yatırımcı olarak saptanmış. VC’ler arasında Tarvenn fonları ile 18 yatırım yaparak en çok yatırım yapan VC olmuş. Melek yatırım ağları arasında ise Keiretsu Forum Türkiye 12 yatırım ile en çok yatırım yapan melek yatırım ağı.

KPMG Türkiye’nin 2020 yılı girişim yatırımları raporunda, girişimlerin aldığı yatırımların bir önceki yıla göre yüzde 35 artarak 143 milyon dolar işlem hacmine ulaştığı belirtilmiş. Bu rakamın Türkiye girişim ekosistemi açısından tarihi bir rekor olduğu da önemli bir bilgi. Startupların hisse satışları da dahil edildiğinde, 2020 yılında toplam işlem hacminin 2,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği raporlanmakta. VC yatırımcıları ve melek yatırımcılar 2020 yılında 155 startup şirkete yatırım yapmışlar.

2020’de Türkiye yatırım ve startup ekosistemi tarihinin en yüksek geç dönem VC yatırımları gerçekleşmiş. 2020’de Geç Dönem VC yatırımları 42 milyon dolar seviyesine ulaşmış durumda. Yatırım seviyesinin 2019’da 7 milyon dolar, 2018’de ise 15 milyon dolar seviyesinde kaldığı da hatırlatılmakta. Raporda bu durumun, girişimcilik ekosisteminin belli bir olgunluğa ulaştığı mesajını verdiğine değiniliyor.

2020 yılında en fazla yatırım çeken ana dikeylerin Oyun, Retailtech (perakende teknolojileri) ve Fintech olduğu ifade edilmekte. İşlem adeti bakımından ise en çok işlem SaaS, Fintech ve Healthtech (sağlık teknolojileri) dikeylerinde gerçekleşmiş. Hem 2019 hem de 2020 yıllarında yeni kurulan startup şirketler arasında en büyük payının oyun alanındaki girişimler olması önemli bulunmakta. Bunda sene içerisinde Amerika kökenli oyun şirketi Zynga’nın Peak Games (1,8 milyar dolar) ve Rollic Games (168 milyon dolar) satın alımlarının etkisi olduğu da özellikle belirtiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.