btbilgi

Kulaklık denilen cihazların ana işlevi herhangi bir ses kaynağından alınan ses veya müziği, kimseyi rahatsız etmeyecek biçimde kullanıcıya iletmek. Ama teknoloji öyle bir noktaya geldi ki, artık kulaklıkların çok işe yarayayan ve bazen de ilginç özellikleri olabiliyor. Mesela dijital asistanlarla uyumlu ürünler, üzerinde güneş enerjisi toplayabilen bantlar olan kulaklıklar veya dıaşrıdan gelen sesi kesen ileri teknoloji ürünü modeller görüyoruz. HeadFi isimli yeni bir teknoloji ise, hiç bir özelliğe sahip olmayan düz kulaklıkları akıllı hale getirmek peşinde.

Henüz deneme aşamasında olan HeadFi teknolojisi, New Jersey Rutgers Üniversitesi liderliğinde Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Massachusetts Amherst Üniversitesi, Microsoft ve Alibaba Group’tan araştırmacılar tarafından geliştirilmiş. Yaptığı şey ise, normal bir kulaklığa akıllı cihaz becerileri eklemek. Bunlar arasında nabız takip veya kullanıcı tanıma gibi şeyler var.

Sistemin ana parçası özel bir adaptör modülü. Bu modülün bir tarafında akıllı telefonlara bağlanmasını, diğer tarafında ise kulaklıklara bağlanmasını sağlayan iki jak var. Modül kulaklıktan topladığı bazı sinyalleri telefonun işletim sisteminin anlayacağı türden verilere çevirebilmekte. Bu işlemin gerçekleşmesi için kulaklıkta mikrofon veya ivmeölçer gibi sensörlerin bulunmasına bile gerek yok.

HeadFi ile normal kulaklıklar akıllı özellikler kazanıyor
Kaynak: Rutgers Üniversitesi

Araştırma ekibinin yayımladığı bilimsel makalede anlatıldığı üzere, bir kulaklık kulağa takıldığında arada kapalı bir boşluk oluşuyor. Boşluğun bir yanında kulaklığın ses üreten sürücüsü var. Öbür yanında ise kulak zarı duruyor. Ortadaki boşluk nispeten hava geçirmez olduğu için, hava basıncındaki değişikliklere karşı oldukça hassas olduğu aktarılmış. Kullanıcı müzik dinlerken ara boşlukta oluşan ses dalgaları da, kulaklıklardaki basınca duyarlı sürücülerde elektrik voltaj değişimlerine yol açıyor. İşte HeadFi teknolojisi kulaklıklarda oluşan voltaj değişimlerini algılayıp bunalrı kullanılabilir veriye çevirme yaklaşımı üzerine kurulu.

Sistemin voltajdaki değişiklikleri analiz ederek kullanıcının kalp atış hızını takip edebileceği, ayrıca kulaklıklara dokunulması durumunu saptayabileceği belirtilmekte. İkinci özellik sayesinde farklı dokunma türleri değişik çalma işlevlerine atanabiliyor. Mesela çalmayı durdurma/tekrar başlatma veya parça atlama gibi.

İşin daha da ilginç kısmı sistemin kullanıcıyı tanıma becerisi. Her kişinin kulak kanalının içindeki boşluğun şekli ve boyutu benzersiz. Bu da standart titreşimler üretildiğinde ara boşlukta oluşan hava basıncında kişiye özel dalgalar üretilmesi anlamına geliyor. Sistem bu dalgalardan kimin kulaklığı taktığını bile anlayabilmekte. 54 farklı standart set kablolu kulaklık kullanarak yapılan denemelerde, sistem 50’den fazla deneği tanımlamada yüzde 97,2 ila 99,5 oranında başarı elde etmiş. Kalp atış hızını takipte yüzde 96,8 ile 99,2 arasında ve dokunma hareketi tanımada yüzde 97,7 ila 99,3 oranında başarı yakalanmış.

Teknolojinin kablosuz kulaklıklara da akıllı özelliklere eklemek için modifiye edilebileceği aktarılırken, bu teknolojiyi kullanan ürünlerin ne zaman piyasaya çıkacağı yönünde bir bilgi verilmemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.