btbilgi

IBM Güvenlik İş Birimi tarafından gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçları, geçtiğimiz sene başlayan salgın krizi boyunca siber saldırıların nasıl dönüştüğüne işaret ediyor. ‘X-Force Threat Intelligence Index 2021’ (2021 X-Force Tehdit İstihbaratı Endeksi) başlıklı raporda, siber saldırganların geçen sene boyunca hastaneleri, tıbbi cihaz ve ilaç üreticilerini, tedarik zincirini destekleyen enerji şirketlerini ve COVID-19 ile mücadele eden küresel kuruluşları hedeflediği aktarılmakta.

Rapora göre sağlık hizmetleri ile üretim ve enerji sektörlerine yönelik saldırılar önceki yıla kıyasla iki kat artmış durumda. Siber saldırganlar tıbbi çalışmalarda ya da kritik tedarik zincirlerinde aksaklığa yol açarak kapalı kalma süresinin maliyetini karşılayamayacak kuruluşları hedefliyor. 2020 yılında finans ve sigortacılık sektöründen sonra en fazla saldırıya uğrayan sektörler olan üretim ve enerji sektörlerine yönelik saldırılar bu dönemde büyümüş. Bu iki sektörün de önemli ölçüde bağımlı olduğu endüstriyel kontrol sistemlerindeki (ICS) güvenlik açıklarının yaklaşık yüzde 50 artması, siber saldırı sayısındaki artışta önemli rol oynuyor denilmiş.

Linux tabanlı tehditlerde yükseliş

Araştırma kuruluşu Gartner tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada, günümüzde bulut hizmetlerini kullanan kuruluşların yaklaşık yüzde 70’inin COVID-19 salgınından kaynaklanan aksaklıkların ardından bulut harcamasını artırmayı planladığı belirtilmiş. Şu anda bulut iş yüklerinin yüzde 90’ının Linux üzerinde oluştuğu da hatırlatılmış. Rapora bakılırsa Linux ile bağlantılı kötü amaçlı yazılımlarda kaydedilen yüzde 500 oranındaki artış, bu sistemlerin siber suçluların öncelikli hedeflerinden biri olduğuna işaret ediyor.

Marka taklitleri tepeye çıktı

Sosyal mesafe ve uzaktan çalışma ile geçen 2020 yılı boyunca işbirliği hizmetlerini geliştiren Google, Dropbox ve Microsoft; ayrıca Amazon ve PayPal gibi popüler online alışveriş markaları siber suçluların en fazla taklit ettikleri ilk 10 markadan bazıları. Tüketicilerin son bir yıldır haberleri takip etmek için daha fazla kullandıkları YouTube ve Facebook da listenin ilk sıralarında yer almış.

Fidye yazılımı saldırıları en yoğun döneminde

Rapora göre, 2020 yılında dünya bir önceki yıla kıyasla daha fazla fidye yazılımı saldırısı yaşadı. X-Force’un müdahale ettiği fidye yazılımı saldırılarının yaklaşık yüzde 60’ında saldırganların verileri şifrelediği, çaldığı ve ardından fidye ödenmediği takdirde verileri sızdırmakla tehdit ettiği çifte haraç stratejisi kullanıldığı belirtiliyor. Takip edilen veri ihlallerinin yüzde 36’sı aynı zamanda veri hırsızlığını da kapsayan fidye yazılımı saldırılarından oluşmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.