btbilgi

Yakın geleceğin en popüler mobilite çözümlerinin elektrikli odaklı olacağına artık eminiz. Fakat ne şekillerde olacağına dair henüz geniş bir vizyon yok. Farklı tasarımcılardan her gün yenilikçi ve sıradışı fikirler çıkmaya devam etmekte. Bunlardan biri de elektrikli otomobil üreticisi Polestar tarafından geliştirilen ‘Re:Move’. Bu aracın benzerlerinden farkı işlevinden çok yapısında yatıyor.

Re:Move projesi Wallpaper Magazine tarafından fikir olarak sunulmuş. Hayata geçirilmesi ise tasarımcı Konstantin Grcic, elektrikli otomobil üreticisi Polestar, alüminyum uzmanı Hydro firması ve elektrikli motorsiklet alanında çalışan CAKE sayesinde mümkün olmuş. Araç şehirler için küçük ve fonksiyonel bir kargo taşıma çözümü olarak lanse edilmekte.

Polestar imzalı sıradışı şehir içi kargo aracı: Re:Move
Kaynak: Polestar

Mobilite alanında sürdürülebilir çözümler aramaya devam eden firmalar, özellikle çevreye zarar vermeyecek ve aynı zamanda şehirlerde rahatça kullanılabilecek yaklaşımları benimsiyorlar. Re:Move de ilk bakışta, son zamanlarda şehir sakinlerinin kullanmayı pek sevdiği elektrikli scooter araçlarına benzemekte. Ama aracın ciddi bir özelliği hemen farkediliyor. Gelenekel scooter araçlarının aksine kontrol bölümü arkada ve önde de uzunca dar bir yük taşıma alanı bulunmakta.

Yapılan açıklamada COVID-19 salgını sayesinde daha sessiz şehirler ve daha temiz havaya doğru yönelebileceği bir gelecek vizyonunun göründüğü aktarılmış. Salgının başından beri dünya çapında online alışveriş yükselirken, kargo ve lojistik firmaları da bu artan volümü en uygun çözümlerle yönetmeye çalıştılar. İşte Re:Move bu amaca hizmet edecek. Kargo firmaları bu aracı kullanarak yerel depolardan kısa mesafedeki müşterilere paket ve kutu taşıyabilecekler.

Aracın başka elektrikli yük taşıyıcılara göre en büyük avantajı, kompakt ve uzun yapısı sayesinde bisiklet şeritlerine bile rahat sığacak olması. Tamamen geri dönüştürülebilir ve düşük karbonlu alüminyumdan üretilen gövdesi ile araç yaklaşık 275 kilograma kadar yükü bir seferde taşıyabilecek. Henüz tüm teknik özellikleri açıklanmış değil, ama ilk seri üretim versiyonunun 2021’in sonbaharında sunulması planlanmış.

Re:Move ile ilgili tasarımcı Konstantin Grcic sıradışı araçla ilgili yenilikçi bir bakış açısı veriyor: “Yatay platform ve dikey kalkan araç tasarımında pek görmediğimiz bir şey. Bu yaklaşımla şimdiye kadar sadece masalar veya raflar inşa edilirdi. Bence basitlik, dolaysızlık ve pragmatizm güzel şeyler. İyi tasarım her zaman sürdürülebilir olmuştur çünkü kalıcıdır. Uzun bir yaşam döngüsüne sahip nesneler de sürdürülebilir olurlar.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.