btbilgi

İnternet kullanımı üzerine yapışan araştırmalara bakılınca, kadınların interneti erkeklere kıyasla daha çok mevcut ilişkilerini güçlendirmek için kullandığı gözlemlenmiş. Fakat bu çaba her zaman karşılık bulmuyor. Dijital dünyada kadınların erkeklere kıyasla iki kat daha fazla siber şiddet vakasına maruz kaldığı saptanmış durumda.

Siber şiddet ve zorbalık vakalarının geçtiğimiz yıllarda yükselmekte olduğuna dair bulgular var. Birleşmiş Milletler (UN) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, şu anda dünya üzerinde her üç kadından biri (yaklaşık yüzde 35 oranla) bir şekilde şiddet olayları ile karşılaşmakta. Yüzde 60’ı ise sosyal medya platformları üzerinden şiddete maruz kalmış. Şiddete maruz kalan kadın kullanıcıların beşte birinin (yüzde 20 oranla) soayal medya hesaplarını kapatmak zorunda kaldığı da raporlanmakta.

Kadınlara yönelik yapılan siber zorbalıkla ilgili bilgi veren güvenlik firması Bitdefender, özellikle 18-24 yaş aralığındaki genç kadınların yüzde 26’sının siber zorbalar tarafından online olarak takip edildiğine dikkat çekmiş. Genç kadınların dörtte biri (yüzde 25 oranla) ise online yöntemlerle cinsel tacize uğramakta. Firma sadece kadınların değil erkeklerin ve yaşlıların da siber zorbalığa maruz kaldığını hatırlatmış ve internette karşılaşılan şiddet vakalarında yapılması gerekenleri şu şekilde aktarmış:

Sakin olun ve durumu değerlendirin

Dijital bir mecrada tacize uğradığınızda sakin kalmak zor gelebilir, ancak sinir ve öfkeyle atılacak yanlış bir adım da durumu aleyhinize çevirebilir. Gizlilik ayarlarınızı değiştirin.

Kanıt toplayın

Çoğu zaman tacizciler, mesajları veya gönderleri siler ve olayı reddeder. Bu yüzden kanıt toplamak çok önemlidir. Tacizin ekran görüntüsünü almayı unutmayın. Kanıtları topladıktan sonra size zorbalık yapan kişiyi engelleyin. Kullandığınız platforma durumu bildirin.

Tacizi bildirmekten kaçınmayın

Online taciz iş yerinden bir arkadaşınız tarafından yapılıyorsa insan kaynakları birimini mutlaka bilgilendirin. Böylelikle neler yapabileceğiniz konusunda yardım alabilir, sürecin doğru yönetilmesini sağlayabilirsiniz.

Dijital taciz fiziksel bir tacize dönüşüyorsa kolluk kuvvetlerine şikayette bulunun

Bazı durumlarda dijital dünyada yaşanan tacizin, sosyal hayatınıza da yansıyabilme ihtimali oluşabilir. Tacizci, tacizi sosyal hayatınızda da devam ettirmekle ve konumunuza gelmekle tehdit ediyorsa durumu en kısa sürede polisle paylaşmayı ihmal etmeyin.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.