btbilgi

Günümüzde bilim dünyasında kadınlar da en az erkekler kadar yetkin ve üretken durumdayken, ne yazık ki her alanda olduğu gibi burada da bir cinsiyet eşitliğinden söz etmek mümkün olmuyor. Kadın biliminsanları sağlıktan biyoteknolojiye, kozmetikten gıdaya birçok alanda yaptıkları buluşlarla hayatımızı kolaylaştırmaktalar. Yenilikçi birçok ürünün ve çözümün arkasında kadınlar var. Her ne kadar kadın buluşçuların sayıları erkeklere oranla düşük olsa da, yıllar geçtikçe bu oranlar artmaya devam ediyor.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (WIPO) 2020 raporuna göre, 2005 yılında dünyada PCT başvurularında kadın buluşçuların oranı yüzde 11,8 iken, bu sayı 2019’da yüzde 18,7 ye yükselmiş. Raporlarda aradaki farkın sebebi olarak kadınların bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında yeterince eğitim alamaması ve bu alanlarda kariyer yapan kadınların sayısıınn az olması gösterilmiş.

Teknoloji kariyer platformu Honeypot’un teknoloji sektöründe kadın istihdamına yönelik yayınladığı araştırma raporunda, ülkemiz STEM bölümlerinden mezun olan kız öğrenci oranının en yüksek olduğu ülke olarak aktarılmış. Türkiye’de STEM mezunlarının yüzde 37,11’ini kız öğrenciler oluşturuyor. Raporda Türkiye’de yakın gelecekte gerçekleştirilen patent başvurularında kadınların sayılarının artması beklentisine yer verilmiş.

2019 yılında gerçekleştirilen PCT başvurularının tamamı incelendiğinde, kadın buluşçuların toplam buluşçu sayısı içerisindeki oranı açısından Çin yüzde 32,4 ile başı çekmekte. Onu yüzde 27,3 ile Güney Kore, yüzde 19,9 ile Avusturalya takip ediyor. Türkiye yüzde 19,3 oranla kadın buluşçu listesinde dördüncü sırada yer almakta.

Başvurular tek tek değerlendirildiğinde ise, buluşçular arasında en az bir kadın buluşçunun bulunduğu başvurularda Çin yüzde 55,2 oranla ilk sırada. Türkiye yüzde 30,6 oran ile sekizinci sırada bulunuyor. Son yıllarda dünyada kadınların buluş yaptığı alanlara bakıldığında ilk sırayı Biyoteknoloji, ikinci sırayı Eczacılık ve üçüncü sırayı ise Gıda Kimyası almış.

Konuyla ilgili bilgi veren Destek Patent firması, kadınların başvuru oranlarında ilerleme kaydedilmiş olsa da, artışın aynı oranda devam etmesi durumunda 2070 yılına kadar başvurularda cinsiyet eşitliğine ulaşılmasının mümkün olmayacağı görüşüne dikkat çekiyor. Kız çocuklarımızın bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında eğitim almaları ile kadın buluşçu sayımızın çok daha ileri seviyelere taşınacağına dair umut da dile getirilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.