btbilgi

Bulut bilişim hizmetleri zaten her sene büyüme ve gelişme trendindeyken, 2020’ye damgasını vuram COVID-19 salgını bu hizmetlerin kullanımını katlayarak artırdı. Birçok şirket kısıtlamalar yüzünden aniden değişen iş yapma modellerini en iyi destekleyecek çözüm olarak bulut altyapılarına başvurmak durumunda kaldı.

Şu anda işletmelerin 96’sının en az bir adet bulut bilişim hizmeti aldığını ifade eden Teletek firması, 400 milyar dolara yakın pazar büyüklüğüne sahip olan bulut bilişimin 2025’e kadar 2 kat daha büyüyeceği yönündeki öngörülere dikkat çekmiş. 2025 yılına kadar 800 milyar doları aşan bir pazar oluşabilme ihtimali, bu alanda çalışan şirketlerin geleceğinin parlak olduğunu göstermekte. Bu büyümenin yıllık ortalama yüzde 17,5 oranına denk geldiği aktarılmış.

Teletek 2021 ve ötesindeki yakın gelecekte bulut bilişim sektöründe görülecek eğilimleri de şu şekilde özetlemiş:

İş yükü bulutta

Salgın sırasında dünya ekonomisini, dünya çapındaki tedarik zincirlerini ve uzak iş güçlerini destekleyen bulut bilişim; 2021’de artan ölçeklenebilirlik, iş sürekliliği ve maliyet verimliliği arayan şirketler için temel bir hedef olmaya devam edecek. Cisco’nun bir raporuna göre, 2021 sonu itibarı ile dünya çapındaki iş yüklerinin yüzde 95’ü dünyanın önde gelen bulut veri merkezleri tarafından kontrol edilecek.

Hibrit bulut

Şirket içi altyapıyı veya özel bir bulutu genel bulutla birleştiren bir bulut bilişim türü olan hibrit bulutlar, veri ve uygulamaların iki ortam arasında taşınmasına olanak tanıyor. Şu an itibariyle çok sayıda şirket, iş akışlarını ve üretimlerini sürdürmek için hibrit bulut bilişim sistemini kullanıyor. Çok sayıda uzman, 2021 yılında çeşitli şirketlerin hibrit bulut bilişime geçeceğine inanıyor.

Sanal masaüstü

Bu, temelde iş istasyonumuzun tüm ortamının, çalıştığımız dizüstü veya masaüstü ekranımıza yönetilen bir bulut hizmeti olarak sunulduğu yerdir. Bu, kuruluşların, çalışanlarının cihazlarında çalışmak için harcadıkları süre için saat başı aboneliklerden yararlanarak donanım güncellemelerinin maliyetini ve yedek teknolojiyi elden çıkarma ihtiyacını ortadan kaldırabileceği anlamına geliyor.

Felaket kurtarma

Şirketler dijitalleşme yolunu izledikçe kesinti süresinin maliyeti de hızla artıyor. Gartner’in son araştırmasında, BT kesinti sürelerinin her dakikasının 5 bin 600 dolara yakın maliyet oluşturduğu raporlanmış. Bu yüzden şirketlerin felaket kurtarma stratejilerini oluşturma ve gerekli olan hizmetleri kullanmak konusunda öncelikleri artacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.