btbilgi

‘Stalkerware’ adı verilen takip yazılımları, başkalarını habersiz şekilde izlemek için kullanılan tüm yazılımlara verilen ad. Bu yazılımların ortaya çıkışı, insanların eşlerini veya partnerlerini gözlemek için ticari casus yazılımlarını kullanmaya başlamalarına denk düşüyor. Takip yazılımlarının ana özellikleri arasında ekran görüntüsü alma, internet etkinliğini izleme, konum kaydetme, video ve ses kaydetme bulunmakta. Bunların dışında gizlice çalışabilme, yüklü programlar listesinde görünmeme gibi tehlikeli becerilere sahipler.

Kaspersky firmasının takip yazılımları hakkında yayımladığı ‘The State of Stalkerware 2020’ raporu, bu yazılımların yoğun kullanımı sonucunda gelişen durumların ciddiyetini gözler önüne sermiş. Rapora göre bu yazılımlar genellikle aile içi şiddet için kullanılmakta. Takip yazılımlarının 2020 yılında toplam 53 bin 870 mobil kullanıcıyı etkilediği, bu rakamın 2019’da 67 bin 500 olduğu aktarılmakta.

Raporda takip yazılımları aracılığıyla uygulanan siber şiddetin, dünyadaki tüm toplumları ve ülkeleri etkileyen küresel bir fenomen olduğuna dikkat çekilmiş. Kullanıcıların 2020’de takip yazılımlarından en çok etkilendiği ülkeler asırasında Rusya, Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Meksika başta geliyor. Almanya küresel sıralamada altıncı sırada yer alan ilk Avrupa ülkesi, ayrıca ilk 10 sırayı İran, İtalya, Birleşik Krallık ve son olarak Suudi Arabistan tamamlamakta.

Mobil cihazlarında takip yazılımı yüklü olup olmadığını anlamak ve bunlardan korunmak için aşağıdakiler tavsiye edilmiş:

  • Yüklü uygulamalardaki izinleri kontrol edin. Stalkerware uygulamaları mesajlara, arama günlüklerine, konuma ve diğer kişisel etkinliklere şüpheli erişime sahip sahte bir uygulama adı altında gizlenebilir. Örneğin, coğrafi konumunuza erişimi olan “Wi-Fi” adlı bir uygulama şüpheli bir adaydır.
  • Artık kullanmadığınız uygulamaları silin. Uygulama bir ay veya daha uzun bir süre içinde açılmadıysa, artık gerekli olmadığını varsayabilirsiniz. İlerde fikriniz değişirse her zaman yeniden yükleyebilirsiniz.
  • Android cihazlarda “bilinmeyen kaynaklar” ayarlarını kontrol edin. Aygıtınızda “bilinmeyen kaynaklar” etkinse, bu, üçüncü bir kişi tarafından istenmeyen bir yazılımın yüklendiğinin bir işareti olabilir.
  • Tarayıcı geçmişinizi kontrol edin. Takip yazılımını indirmek için, istismarcının, etkilenen kullanıcının bilmediği bazı web sayfalarını ziyaret etmesi gerekecektir. Alternatif olarak, hiçbir geçmiş kaydı yoksa bu istismarcının geçmişi düzenli olarak sildiğine dair ipucu olabilir.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.