btbilgi

Geçtiğimiz sene birçok işletme uzaktan çalışma ortamını ilk kez deneyimlemek zorunda kaldı. Bu durum özellikle KOBİ’ler için epey soruna yol açtı. Geçmişte baktığımız çeşitli araştırmaların sonuçları, birçok küçük şirketin büyük şirketler kadar risk altında olmadıklarını düşünerek siber güvenlik önlemlerini tamamlamadığını göstermekte. Buna çalışan noktasındaki eksileri de ekleyince, siber saldırıların can yakıcı sonuçları kaçınılmaz hale geliyor.

Siber güvenlik konusunda bilinçlendirilmemiş çalışanların en önemli ihmallerden biri olduğuna dikkat çeken Komtera Teknoloji, hackerların bu sebeple küçük ve orta boydaki şirketleri kendilerine hedef seçebildiklerini hatırlatmış. Siber suçlular KOBİ’leri az eforla yüksek kazançlar elde edebilecekleri kurbanlar olarak görmekteler. Karşılaştırma yapılınca, büyük ölçekli şirketlerin siber güvenliğe daha fazla yatırım yapabilmeleri ve çalışan eğitimine önem vermeleri onları daha zorlu hedefler yapıyor

Komtera Teknoloji, KOBİ’lerin 2021’de odaklanması gereken siber güvenlik önceliklerini şöyle sıralamış:

Çalışan bilinçlendirme

KOBİ’lerin karşılaştığı en büyük zorluklardan birini bilgi eksikliği oluşturuyor. Büyük şirketlere göre saldırı riskinin daha az olduğunu düşünen işletmeler, çalışanların siber güvenlik konusunda bilinçlendirilmesini arka plana atabiliyor. Ancak çalışanların sosyal mühendislik saldırılarını ve BEC (iş e-postası uzlaşması) girişimlerini tanıması, şirketlerinin güvenlik olaylarına kurban gitme olasılığını azaltıyor.

Hesaplarda önlem

Büyük şirketlere oranla az sayıda çalışanlara sahip olan KOBİ’lerin; bir sisteme, ağa veya uygulamaya giriş yapan çok sayıda çalışanı bulunuyor. Bu durum da beraberinde yetkisiz erişimleri ve güvenlik açığını ortaya çıkarıyor. Bu nedenle, yerinde kimlik doğrulama sistemlerinin etkili olduğundan emin olarak, şirket güvenliğini en üst düzeye çıkarmak kritik bir adımı oluşturuyor. Çift faktörlü kimlik doğrulama güvenliğini KOBİ’lerin tercih etmesi gerekiyor.

Profesyonel destek

Özellikle siber güvenlik konusunda yetersiz önlemlere sahip olan KOBİ’lerin, kendileri için uygun, sağlam bir siber güvenliğe sahip olabilmesi gerekiyor. Bu konuda alacakları profesyonel destekler ile gerekli siber güvenlik çözümlerine ve süreçlerine sahip olabileceklerini unutmamaları önem arz ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.