btbilgi

Geçen Pazar günü gerçekleştirilen 78. Altın Küre ödül töreni her zamanki gibi dizi ve film sevenleri televizyon başına çekti. Tüm yılın en büyük ödüllerinden biri olan Altın Küre’de birçok güzel eser başarılı bulunup ödül aldı. Bu etkinlikleri takip eden izleyiciler her sene ödüllü dizi ve filmlerin peşine düşüp izlemek istiyorlar. Fakat bazen bu çabaları siber suçluların tuzağına düşmeleri ile sonuçlanabilmekte.

İzleyicileri en çok eğlendiren TV programları, diziler ve filmler genelde internette en çok aranan yapımlar oluyor. Bunların bazıları Netflix, Amazon Prime Video veya Apple TV gibi resmi online yayın platformlarında bulunurken, bazıları da ülkemizde yer almayan başka platformlarda gösterilmekte. Ödüllü dizi ve film meraklıları da bunları izleyebilmek için ya dosya indirme servislerine veya korsan dizi/film izleme sitelerine başvuruyorlar. İşte sorun da buradan kaynaklanmakta.

Konuyla ilgili bir araştırma yapan güvenlik firması Kaspersky, siber suçluların izleyicilerin merakından ne şekilde para kazanmaya çalıştıklarını incelemiş. Siber suçlular 78. Altın Küre gibi önemli etkinliklerde ödül alan dizi ve filmlerin isimlerini kullanarak sahte web siteleri inşa ediyorlar ve kötü niyetli yazılımlar yayıyorlar. Yapılan incelemeye göre bu sene aşağıdaki yapımlar çok ilgi gördüğü için siber suçluların sahtekarlıkta en fazla kullandığı eserler olmuş:

  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Emily in Paris
  • Ozark
  • Palm Springs
  • Ratched
  • The Crown
  • The Mandalorian
  • The Queen’s Gambit
  • The Trial of the Chicago 7
  • Unorthodox
Ödüllü dizi izleme hevesi siber suçla sonuçlanıyor
Kaynak: Kaspersky

Rapora bakılırsa, Ocak ayının ilk üç haftasında 275 kullanıcı ‘en iyi film adayı’ kılığında gizlenmiş dosyalar kullanılarak virüs bulaştırma girişimlerine maruz kalmış. Güvenlik araştırmacıları Disney+ platformunda yayımlanan ‘The Mandalorian’ dizisinin siber suçlular arasında en popüler yem olduğunu ve enfeksiyonların yüzde 68’ini oluşturduğunu tespit etmişler. Netflix’in popüler satranç dizisi ‘The Queen’s Gambit’ yüzde 11 ile ikinci sırayı ve ‘Ozark’ ise yüzde 6 ile üçüncü sırayı almış.

Araştırmacılar 21 Şubat itibarıyla aday gösterilen film ve dizilerle ilişkili kötü niyetli yazılımların hedef aldığı kullanıcıların sayısının bir önceki aya göre neredeyse üç kat azaldığını da saptamışlar. ‘The Mandalorian’ ve ‘The Queen’s Gambit’ hedeflemede yine ilk iki sırayı paylaşırken, saldırılardan etkilenen kullanıcıların oranı sırasıyla yüzde 33 ve yüzde 18 oranlarında azalmış. ‘Ozark’  dizisi listenin ilk üç sırasından düşerken, siber suçluların ‘Palm Springs’ dizisine ilgisinin arttığı ve bu isimle virüs bulaştırma sayısının katlandığı ifade ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.