btbilgi

Güvenlik firması ESET’in küresel finans teknolojisi (FinTech) araştırmasının ‘Online Alışveriş ve Bankacılık’ konulu raporu yayımlandı. Birleşik Krallık, ABD, Avusturalya, Japonya ve Brezilya’dan 10 bin’in üzerinde tüketici ile görüşmeler sonucunda tamamlanan araştırmadan ilginç sonuçlar çıkmış. Buna göre internet üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin sadece üçte biri kendini güvende hissediyor.

Araştırma salgın döneminde e-ticaret ve online bankacılık ile ilgili değişen davranışlarla görüşleri ele almakta. Rapora bakılırsa dünya çapında tüketicilerin yüzde 61‘i salgın öncesine kıyasla daha fazla online alışveriş yapıyor. Oranın 25-34 yaş arasındaki demografik grupta yüzde 70’e yükseldiği gözlemlenmiş. Salgın tamamen sona erse bile, insanlar online alışverişten vazgeçmeyecek gibi görünüyor. Tüketicilerin yüzde 40’ı salgın sonrasında şimdikinden daha fazla alışveriş yapma potansiyeline sahip.

Günümüzde e-ticaret sistemleri çok gelişmiş olmasına rağmen, tüketiciler online alışveriş yaparken güvenlik konusunda tereddüt yaşıyorlar. Araştırmanın en dikkat çekici sonucu olarak, katılımcıların yalnızca yüzde 29’unun online alışverişte “oldukça güvenli” hissettiği saptanmış. Yüzde 16’sı ise “fazla güvenli hissetmediğini” veya “hiç güvenli hissetmediğini” belirtmekte.

Yine de katılımcılar e-ticaret ile gelebilen siber tehlikeler konusunda giderek daha bilinçli hale geliyorlar. Dünya genelinde tüketicilerin yüzde 69’u düzenli olarak kullandıkları online mağazalardan birini taklit eden, kimlik avına yönelik bir e-postayı fark edebileceğine inanmakta.

Araştırma internet bankacılığı kullanımını da inceliyor ve burada daha büyük bir güven olduğu aktarılmakta. Katılımcıların yüzde 83‘ü banka hesaplarını online yönettiklerini belirtirken, bunlardan yüzde 24’ü bunu mobil bir uygulama üzerinden gerçekleştirdiğini söylemiş. Yüzde 39‘u ise online bankacılık konusunda kendisini oldukça güvenli hissediyor.

ESET’in Ticaretten Sorumlu Başkanı Ignacio Sbampato raporla ilgili bazı bilgiler vermiş: “COVID-19 pandemisi mağazaları bizzat ziyaret etmemizi önemli ölçüde sınırlandırdı, bu nedenle araştırmamızın online alışverişin popülerliğindeki artışa dikkat çekmesi bizleri şaşırtmadı. Araştırmanın sonuçlarına göre pandemi sonrasında da bu artışın devam edecek olması ilgi çekici bir durum. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda, çevrimiçi alışveriş yaparken tüketicilerin üçte birinden daha azının oldukça güvenli hissediyor olması endişe verici. İnternet alışverişiyle ilgili mevcut güvenlik önlemleri konusunda müşteri farkındalığını artırmadığımız takdirde insanlar ödeme ayrıntılarını riske atmaya devam edecektir. Bu nedenle, perakende satış yapanlar ve tüketiciler açısından işlemler sırasında bu verilerin siber tehditlere karşı güvenliğinin sağlanması önemlidir.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.