btbilgi

Evinizde gereksiz eşyaları ne yapıyorsunuz? Ortalık kalabalıklaştığında genelde herşeyi toplayıp, bir sonraki adımda da işimize yaramayan şeyleri elemeye başlarız. Dijital çağın ilerlemesi ile birlikte insanlar benzer bir kalabalık duygusunu dijital nesnelerle de yaşamaya başladılar. Akıllı telefonlarla çektiğimiz tonla fotoğraf ve videolar, iş veya bireysel amaçlarla olsun kullanıp kenara koyduğumuz dosyalar, indirip dinlemediğimiz şarkılar hep bir yerlerde birikiyor. İşte şimdi bunun bir ismi var: Dijital istifçilik…

Dijital istifçilik (digital hoarding) kavramı, ilk olarak 2015 yılında yayımlanmış bir bilimsel makalede anlatılmış. Aslında o zamana kadar istifçilik genelde bir alternatif bir obsesif kompulsif kişilik bozukluğu (OCD) şeklinde ele alınmaktaymış. 2015’den itibaren ise dijital istifçilik ayrı bir kategori olarak kabul edilmiş. 2019 yılında İngiltere’deki Northumbria Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir çalışma bu kavramın bazı alt türleri olduğunu ortaya çıkartmış durumda.

Araştırma sonucunda 2020 yılında yayımlanan bilimsel makaleye bakılırsa, bu davranış şekli insanlar hem özel hem de iş hayatlarında etkiliyor. İşte rapor edilen dört önemli dijital istifçi türü:

Endişeli İstifçi

Endişeli istifçiler gelecekte kullanım potansiyeli ne olursa olsun, aldığı hemen hemen her e-postayı veya belgeyi saklıyor. Bu türden veri birikiminin istifçiye bir rahatlık ve güvenlik hissi verdiği saptamış durumda. Özellikle iş ortamlarında gerekli olabilecek bir şeyi kaybetme korkusunun ön plana çıktığı aktarılmış.

Uyumlu İstifçi

Bu davranışa “talimatla istifçilik” de denilmekte. Bu kategoriye giren dijital istifçilik davranışı özellikle organizasyonel yapılar tarafından bilerek veya bilmeden oluşturuluyor. Uyumlu istifçilerin dijital içeriğe duygusal olarak çok bağlı olmadığı ve gereksiz görüldüğünde silme olasılığının yüksek olduğu belirtiliyor. Bu tür dijital istiflemenin bireyler için psikolojik olarak daha az sorun çıkardığı da verilen bilgiler arasında.

Bağlantısız İstifçi

Burada anlatılan dijital istifçiler tembellik veya genel bir organizasyon eksikliği özelliğine sahipler. Aktif bir idare veya yönetim olmadan toplanan verilerin zamanla birikip dijital karmaşaya yol açtığı ifade edilmiş. Bu davranışın psikolojik açıdan özellikle sorunlu bir davranış olmadığı belirtiliyor.

Toplayıcı

Araştırmacılar toplama ve istifleme arasında bir çizgi olduğunu savunuyorlar. Toplamanın sağlıklı, istifçiliğin ise sağlıksız bir davranış olduğu; toplayıcıların aynı zamanda koleksiyoner oldukları da aktarılmakta. Bu kategoriye girenler biriktirdiklerini genellikle düzenliyor ve kendi özel alanlarında saklıyor. Dijital içerik açısından bu çizginin bulanıklaştığı ama genel olarak organize olma odağı ile diğerlerinden ayrıldığı raporlanmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.