btbilgi

Her ne kadar günümüzde biyometrik güvenlik önlemleri ve çift aşamalı kimlik doğrulama gibi yöntemler yaygın olsa da, şifreler hala internet hesaplarımızın en önemli anahtarı durumunda. Güvenlik uzmanalrı her sene hesaplarımız için oluşturacağımız güçlü şifrelerin siber güvenlik saldırılarına karşı en iyi önlem olacağını hatırlatsa da, hala buna dikkat etmeye çok kullanıcı var. Zayıf şifre seçmek, kullanıcılara çok büyük zararlar yaratacak veri kaybı vakalarına yol açmanın bir numaralı yolu.

Güvenlik firması WatchGuard, özel semboller veya büyük harfler içermeyen basit yedi karakterli bir parolayı kırmanın 0,29 milisaniye kadar kısa sürebileceğini gösteren araştırmalara işaret ediyor. Şifrelerde 1234 gibi sadece rakam veya sadece harf kullanmanın zayıf şifre oluşturduğu özellikle belirtilmekte. Kullanıcıların büyük harf, rakam ve özel karakterler içeren güçlü şifreler oluşturması, şifrelerin her hesap için benzersiz olması, çok faktörlü kimlik doğrulama özelliğinin hesaplarda açılması ve hatta bir parola yönetici kullanılması tavsiye edilmekte.

İşte zayıf şifre meydana getiren hatalardan en dikkat çekenleri:

Şifrede sözlük kelimeleri kullanmak

Kullanıcıların sıklıkla düştükleri hatalardan biri şifrelerinde anlamlı kelimeler bulundurmaları oluyor. Hackerler, şifrelerdeki kelimeleri tanımlamak için bu amaca yönelik oluşturulmuş sözlükleri kullanarak şifreleri dakikalar içerisinde kırabiliyor.

Kişisel veriye dayalı şifre

Doğum günleri, evcil hayvan isimleri, telefon numaraları, adresler ve diğer kolayca tanımlanabilen bilgiler, maalesef şifreleri zayıflatıyor. Kullanıcıların özellikle sosyal medyadan toplanabilecek hiçbir bilgisini şifreye dahil etmemesi gerekiyor.

Sadece harf kullanmak

Yalnızca harflerden oluşan bir şifreyi kırmak, harflerden, sayılardan ve noktalama işaretlerinden oluşan bir şifreden çok daha kolay oluyor. Kullanıcıların bu ekstra karakterleri kullandıkları şifreleri, olası kombinasyonların sayısını bir derece daha artırabiliyor.

Aynı şifreyi tekrarlamak

Mükemmel derecede iyi bir şifreyi mahvetmenin en kolay yollarından biri, onu birden fazla cihaz veya uygulamada kullanmaktır. Maalesef çoğu kullanıcı birçok cihazda ve hesapta aynı şifreleri kullanıyor. Hackerler kırdıkları bir şifre ile tüm cihazlara ve hesaplara erişim sağlayabiliyor.

Şifre paylaşmak

Şifreleri manasız kılmanın bir başka kolay yolu da onu başka biriyle paylaşmaktan geçiyor. Mesajlaşma platformları ya da bir kağıt parçası üzerinden yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, yüksek derecede güven olsa bile bir başkası ile arasında şifrelerin paylaşılmaması gerekiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.