btbilgi

Küresel araç kiralama şirketi LeasePlan ve araştırma firması Ipsos’un iş birliği ile gerçekleştirdiği Mobilite İçgörü Raporu’nun ‘Elektrikli Araçlar ve Sürdürülebilirlik’ kısmı yayımlandı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 22 ülkeden 5 bin’den fazla kişinin katılımı sonucu oluşturulan raporda, son yıllarda elektrikli araba konusunda rekor düzeyde destek olduğu belirtilmekte.

Tüketiciler her geçen sene elektrikli araçlarla ilgili önyargılarını biraz daha kırıyorlar. Araştırmada sürücülerin, yeşil alternatiflerin dizel veya benzinli araçları kullanmaktan daha maliyetli olmadığını düşündüğü ortaya çıkartılmış. Katılımcıların yaklaşık yarısı (yüzde 46) elektrikli araçların daha düşük CO2 emisyonu sayesinde sadece iklim değişikliği ile mücadeleye katkıda bulunmadığını, aynı zamanda daha düşük işletme maliyetlerine de sahip olduğunu düşünüyor.

Elektrikli araçların önündeki en ciddi engel yüksek fiyatlar. Gelecek 5 yılda araç almayı planlayanların yüzde 57’si, elektrikli araç almalarını önleyen ana sebep olarak satın alma fiyatlarını göstermiş. Yüzde 51 kadarı yetersiz şarj altyapısından ve yüzde 34’ü menzilden endişe duymakta.

Araştırmanın Türkiye ayağı ile ilgili bilgiler de LeasePlan tarafından açıklandı. Türkiye’nin elektrikli araçlara olan tutumu son 3 yılda yüzde 69 oranında daha olumlu bulunmuş. Elektrikli araç satın alma niyeti söz konusu olunca da, Türk tüketiciler araştırmada birinci sırada geliyor. Türkiye’deki sürücülerin yüzde 61’i elektrikli araba almak istediğini belirtirken, ülkemizi yüzde 51 ile İtalya ve yüzde 49 ile Portekiz takip etmekte.

Türkiye’deki sürücülerin elektrikli araba satın almama nedenlerinin başında, aynı küresel sonuçlardakine benzer şekilde satın alma fiyatları (yüzde 54) geliyor. Ardından yüzde 37 ile yetersiz şarj altyapısı ve yüzde 26 ile menzil endişeleri var.

Araştırmada katılımcıların elektrikli araçlarla ilgili 2030 yılı beklentileri de sorulmuş. Sürücülerin yüzde 58’i 2030 yılında yollardaki çoğu aracın elektrikli veya benzer sıfır emisyonlu araçlardan oluşacağını tahmin ediyorlar. Yüzde 18’i ise bu görüşe katılmadığını bildirmiş. 2030 yılı projeksiyonu kapsamında elektrikli araçlardan en umutlu olan ülkeler Portekiz ve Türkiye. Portekiz’deki katılımcıların yüzde 77’si ve  Türk katılımcıların yüzde 73’ü, 2030 yılında çoğu yeni aracın elektrikli (veya başka tip bir sıfır emisyonlu araç) olacağına inanıyor.

Raporun yaş grupları kısmındaki verilere bakılınca, yüzde 34 ile genç sürücülerin ve yüzde 37 ile büyük şehirlerde yaşayan sürücülerin elektrikli araca geçme olasılığının en yüksek olduğu görülmekte. Kadınların yüzde 48’i elektrikli araca geçme nedeni daha düşük CO2 emisyonları, erkeklerde ise bu oran sadece yüzde 43 olarak saptanmış. Düşük işletme maliyetleri, çevre hassasiyeti ve teşvikler elektrikli araçların tercih edilmesindeki ilk 3 neden olarak öne çıkıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.